Adaçayı Nedir? Adaçayının Faydaları Nelerdir?

63
adaçayının faydaları

Adaçayı, ballıbabagiller familyasından binlerce yıldır kullanılan bir bitkidir. Bilimsel adı Salvia officinalis olan adaçayı ülkemizde Marmara, Ege ve Akdeniz’de yetişmektedir. Oldukça şifalı olan adaçayının ülkemizde yaklaşık 90 tane türü bulunmaktadır. Dünya genelinde ise yaklaşık 6000 tane çeşidi vardır. Genellikle yaprakları çay olarak tüketilir. K vitamini açısından zengin olan adaçayı, aynı zamanda antioksidan görevi yapan 160’ın üzerinde polifenol içerir. İşte antioksidan özelliği ile adaçayının faydaları

Adaçayının Faydaları Nelerdir?

 

Adaçayının antimikrobiyel özelliği bulunmaktadır. Bu özellik sebebiyle boğaz enfeksiyonlarının, diş apselerinin daha hızlı iyileşmesini sağlayabilir. 

Menopoz döneminde vücudun östrojen hormon seviyesi düşer. Buda sıcak basması ve aşırı terlemeye sebep olabilir. Adaçayındaki bileşikler östrojen benzeri özelliklere sahip olduğu için menopoz döneminde yaşanan aşırı terleme ve sıcak basmalarına karşı etkilidir. Aynı zamanda adet düzensizlikleri ve adetten kesilme gibi sorunlara karşıda etkilidir.

Adaçayının düzenli kullanımı kötü kolesterol (LDL) seviyesinin düşmesine ve iyi kolesterol (HDL) seviyesinin yükselmesine yardımcı olabilir.

Adaçayının içerdiği antioksidanlar kanser riskini azaltabilir. Aynı zamanda bu antioksidanlar bağışıklık sisteminin güçlenmesinde fayda sağlar.

Yapılan bir çalışmada, adaçayının kan şekeri seviyesinin düşülmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Adaçayının sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Bu sebeple depresyon ve strese karşı etkilidir.

Araştırmalar, adaçayının hafızayı güçlendirici etkisi olduğunu göstermiştir. Buda Alzheimer hastalığının semptomlarını iyileştirebileceğini göstermektedir.

K vitamini kemik sağlığında büyük rol oynar. K vitamini bakımından zengin olan adaçayı, kemik sağlığını desteklemek için oldukça faydalıdır.

İltihap önleyici özelliği ile bronşit, gut ve astıma iyi gelir.

Antibakteriyel özelliği sayesinde egzama, sedef hastalığı, akne gibi cilt sorunlarına karşı faydalıdır.

Yapılan çalışmalarda adaçayının ishale karşı etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Adaçayını demleyerek hazırlamak gerekir. Kesinlikle kaynatılmamalıdır. 

Herhangi bir sağlık probleminiz, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa, hamilelik ve emzirme döneminde iseniz kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Sağlıklı, mutlu günler…

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here