Alıç Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

15
alıç meyvesinin faydaları

Ekşi muşmula olarak da bilinen alıç meyvesi Crataegus cinsine ait ağaç ve çalılarda yetişen küçük meyvelerdir. Sarıdan kırmızıya kadar değişen rengi, hafif ekşi tadı ile geleneksel Çin tıbbının önemli meyvelerinden biridir. Yüzyıllar boyunca sindirim sorunları, yüksek tansiyon ve kalp yetmezliği için bitkisel bir ilaç olarak kullanılan alıç meyvesinin faydaları nelerdir? İşte detaylar…

Alıç Meyvesinin Faydaları

  • Alıç meyvesi, sağlık açısından pek çok fayda sağlayan ve güçlü antioksidan bileşikler olan polifenoller açısından zengindir. Antioksidanlar, vücuda zarar verebilecek olan serbest radikallerle savaşarak vücudu kanser, kalp hastalıkları, erken yaşlanma ve diyabet gibi kronik hastalıklardan korumaya yardımcı olur.
  • Daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç duyulmasına rağmen alıç meyvesi, kolesterol ve trigliserit seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir.
  • Yapılan bazı çalışmalar alıç meyvesinin daralan kan damarlarını gevşetebileceğini ve sonuç olarak kan basıncını düşürebileceğini göstermektedir (1). Alıç meyvesi geleneksel Çin tıbbında, yüksek tansiyonu tedavi etmede en çok kullanılan gıdalardan biridir.

  • Alıç meyvesinin antiinflamatuar (iltihap önleyici) özelliklere sahiptir. Kronik iltihaplanma, astım, kanser ve tip 2 diyabet gibi hastalıklarla ilişkilendirilmiştir. Yapılan çalışmalarda alıç meyvesi özütünün astım semptomlarını önemli ölçüde azaltacak kadar iltihabı azalttığını göstermiştir (2).
  • Alıç meyvesi yüzyıllardır özellikle hazımsızlık ve mide ağrısını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Alıç meyvesinin lif içeriği prebiyotiktir ve prebiyotikler, sağlıklı bağırsak bakterilerini besler ve sindirime yardımcı olurlar.
  • Alıç meyvesinin polifenol içeriği saç sağlığını destekleyerek saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olabilir.
  • Alıç meyvesi, kalp yetmezliği tedavisinde geleneksel olarak kullanılan ilaçlardan biridir. Kalp fonksiyonunu iyileştirmeye, nefes darlığı ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olabilir.

Alıç meyvesi genellikle güvenlidir. Bazı kişilerde hafif mide bulantısı ve baş dönmesi şikayetleri gözlemlenmiştir. Tansiyon, kalp ya da kolesterol ilacı alıyorsanız, alıç takviyesi kullanmadan önce mutlaka sağlık uzmanınıza danışmanız gerekir.

Herhangi bir sağlık probleminiz, kullanmakta olduğunuz ilaç varsa, hamile veya emzirme döneminde iseniz tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Referans: https://www.healthline.com/nutrition/hawthorn-berry-benefits#_noHeaderPrefixedContent