Alman Çoban Köpeği Özellikleri ve Bakımı

487
alman çoban kurdu özellikleri

Alman çoban köpeği, Almanya kökenli bir köpek ırkı olup ülkemizde Alman kurdu yada kurt köpeği olarak da anılırlar. Alman kurdu ilk 1899 yılında Max Emil Friedrich Von Stephanitz tarafından keşfedildi. Stephanitz, Karlsruhe kentinde bir şovda adı Hektör Linksrhein olan köpeğin, gücü, zekası ve itaatinden çok etkilendi. Köpeği satın alarak adını Horand Von Grafrath olarak değiştirdi. Stephanitz, Arthur Meyer ve dokuz arkadaşı ile birlikte Nisan 1899 yılında bugünde dünyanın en büyük köpek kulübü olan ve Alman çoban köpeklerinin seceresini tutan, Alman çoban köpeği birliğini kurdu. Horand Von Grafrath SZ1 secere numarası ile kaydedilen ilk Alman çoban köpeği oldu. Irkın gelişimini sağlamak için Horand ve kardeşi Luchs, Mores Plieningen ile çifleştirildiler. Mores Plieningen ırkın gelişimine oldukça katkı sağladı. Günümüzde her Alman çoban köpeğinde Mores Plieningen’in kanı olduğu söylenebilir. Tarihçesine kısaca değindikten sonra Alman çoban köpeği özellikleri nelerdir, bakımı nasıl yapılır bir göz atalım.

Horand Von Grafrath

Alman Çoban Köpeği Özellikleri

Çok zeki olan Alman kurdu, atletik, cesur ve çok güçlüdür. Ortalama ömrü 9-12 yıl olan Alman kurdu, dünya üzerinde en çok tercih edilen köpekler arasındadır. İri, gösterişli vücudu ve insan dostu olmasının bunda payı büyüktür. Fakat Alman çoban köpeğini bu kadar sevilen ve popüler yapan bunlarla sınırlı değildir. Güçlü karakteri, kendinden emin ve dikkatli tavırları, zekası, son derece sadık ve cesur olması gibi pek çok nitelik sayılabilir. Zeki ve güçlü karakterinin olması Alman çoban köpeğinin eğitilebilir olmasına olanak sağlar ki dünyanın en zeki köpek cinsleri arasında yer alır. Ve doğru bir eğitimle mükemmel beceriler sergileyen ender ırklardan biridir. Bu nedenle sadece aile dostu olarak değil, farklı işlerde insanlara yardımcı olan Alman çoban köpekleri, üstün nitelikleri ile sevilmeyi fazlasıyla hak ediyor. Eğitim konusunda oldukça istekli olan Alman kurdu yeni şeyler öğrenmeye meyillidir ve görevlerini gönüllü olarak yaparlar.

 

Her ne kadar insan dostu olsalar da, arkadaşlık konusunda oldukça seçici davranırlar. Fakat bir kişiye bağlandıkları zaman asla bırakmazlar. Eğer sosyalleştirilmez ise  saldırganlaşabilir. İyi bir şekilde sosyalleştirildiği taktirde diğer hayvanlar ve çocuklar ile iyi geçinirler.

Alman kurdu yalnız kalmayı sevmez ve uzun süre yalnız bırakılırsa agresif tavırlar sergileyebilir. Aynı zamanda oldukça enerjik olan Alman kurdu, enerjisini atmak için günlük olarak egzersize ihtiyaç duyar. Aynı agresif tavırlar egzersiz ihtiyacı karşılanmadığı taktirde de görülebilir.

Erkek Alman kurdu kilosu 30-40 kg, dişilerin ise 22-32 kg arasında değişir. Boyları, erkeklerde 60-65 cm, dişilerde 55-60 cm arasında değişir. Gözleri badem şeklinde ve kahverengidir. Oldukça güçlü çenesi olduğu için keskin ısırışlara sahiptir. Genellikle sarımsı kahverengi-siyah, siyah ve kırmızı renklerde olurlar. İş köpekleri ve show köpekleri olmak üzere 2’ye ayrılırlar. İş köpeklerinin kalçaları daha yüksek ve daha uzun bacaklara sahiptir. Show için üretilenler ise düşük kalça, adaleli bir vücut ve gösterişli bir posta sahip olurlar.

Alman Çoban Köpeği Bakımı

alman çoban köpeğinin bakımı

Sert iklimlerde yaşamış olmalarından dolayı orta uzunluğa sahip çift katlı tüy yapıları vardır. Özellikle mevsim geçişlerinde aşırı tüy döktükleri için her gün düzenli olarak taranması gerekir. Kulakları düzenli olarak kontrol edilmeli ve ayda bir kez tırnaklarının kesilmesi gerekir.

Yağmur ve kara karşı oldukça dayanıklıdırlar. Ancak yazın sıcaktan korunmalı, güneş altında yada arabada kesinlikle bırakılmamalıdır.

Sağlıklı bir hayat sürmeleri için beslenme, temizlik, egzersiz ve veteriner muayenesi oldukça önemlidir. Oldukça aktif ve enerjik olan Alman çoban köpeklerinin düzenli yürüyüş, egzersiz ve koşu etkinlikleri ile formda ve sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kangal Köpek Özellikleri ve Bakımı

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here