American Shorthair Özellikleri ve Bakımı

116
american shorthair

En eski kedi cinslerinden biri olan American shorthair aslen İngiltere kökenli bir kedi cinsidir. Bir kargo gemisi ile Amerika’ya göç eden bu cins göçmen kedi olarak da bilinir. British shorthair kedi cinsinin akrabası olan Amerikan shorthair, 1906 yılında bir kedi cinsi olarak resmen tanındı. Dünyanın en popüler kedi cinsleri arasında yer alan ve Amerika’da en çok beslenen kedi cinslerinden biridir. Bu sevimli dostumuzu daha yakından tanımak isterseniz işte American shorthair özellikleri ve bakımı hakkında bilinmesi gerekenler.

American Shorthair Özellikleri

Orta büyüklükte bir kedi cinsidir ve oldukça sağlam bir vücut yapısına sahiptir. Ağırlıkları 3-5,5 kg arasında değişir. Omuzları geniş, bacakları vücudu ile orantılı orta uzunlukta ve patileri yuvarlaktır. Badem şeklindeki gözleri, tombul yanakları ve kareyi andıran burnu ile oldukça sevimli bir görüntüsü vardır.

Tüyleri kısa ve ince olmasına rağmen soğuk hava koşullarına dayanıklıdır. Tüy rengi olarak pek çok renk görülse de genel renkleri siyah, krem ve kahverengidir. Genel renkleri dışında olan renklerin temel özelliği açık tonda olmasıdır. Ancak bu lila ve çikolata rengi için geçerli değildir. Göz rengi olarak bakır, yeşil ve altın renkleri görülebilir.

Karakteri ve Genel Huyları

Amerikan shorthair, son derece uyumlu ve mükemmel bir karaktere sahiptir. Oldukça dost canlısıdır ve çocuklarla, diğer evcil hayvanlarla çok iyi geçinir. Yediden yetmişe herkes için mükemmel bir dost olan Amerikan shorthair aynı zamanda çok sadık bir kedi cinsidir.

Amerikan shorthairlerin avcılık içgüdüleri oldukça gelişmiştir. Özellikle kuş ve fare avlamakta ustadırlar. Bu nedenle pencere ve balkon kapılarının kapalı olmasında fayda vardır. Aynı zamanda oyun oynamayı çok seven bu sevimli dostumuzun avcılık yeteneği göz önünde bulundurulduğu taktirde olta oyuncağı onun için çok iyi bir tercih olacaktır.

Sürekli ilgi istemese de sizinle vakit geçirmekten ve  yatağınızın ucunda yada koltukta her zaman yanınızda olmaktan büyük mutluluk duyar.

American shorthair akıllı ve eğitilebilir bir kedi cinsidir-koltuğunuz yerine tırmalama tahtasını kullanmayı öğretebilirsiniz.

American Shorthair Bakımı

 

American shorthair bakımı oldukça kolay bir kedi cinsidir. Tüylerini haftada birkaç kez taramanız yeterlidir. Dişlerini düzenli olarak fırçalamak, tırnaklarını iki haftada bir kesmek ve kulaklarını haftada bir kontrol etmek yeterlidir. Eğer kulak kiri varsa elma sirkesi ve ılık su karışımı ile nemlendirilmiş bir pamukla veya nemlendirilmiş yumuşak bir bezle silebilirsiniz.

American shorthair yemek yemeyi sever ve obezite eğilimi olan bir kedi cinsidir. Bu nedenle beslenmesine dikkat edilmeli ve mamasını ölçerek vermek gerekir.

American shothair genel olarak sağlıklı bir ırktır ve diğer kedi cinslerinde olduğu gibi çok fazla genetik olarak yatkın olduğu hastalıklar yoktur. Sadece kedilerde sık görülen hipertrofik kardiyomiyopati bu ırkta görülmektedir. Ortalama yaşam süresi 15-20 yıl olan bu sevimli dostlarımıza düzenli veteriner kontrolü ile sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.