Ametist Taşının Faydaları ve Özellikleri

82
ametist taşının faydaları

Ametist taşı nedir? Ametist taşının faydaları ve özellikleri nelerdir? Ametist taşı nasıl temizlenir? Merak ediyorsanız işte detaylar…

Ametist, 2000 yılı aşkın süredir süslemede kullanılan, kuvarsın bir türü olan ve dünyanın en popüler mor renkli taşıdır. Şubat ayında doğanların yani Kova burcunun taşı olan ametist, önemli bir Yeni Çağ mücevheridir. Yunanca’da “sarhoş etmeyen” anlamına gelen ametistin eski zamanlarda taşın sahibini yada ametist taşından yapılan bir kadehle içki içen kişiyi sarhoşluktan koruduğuna inanılırdı.

Ametist Taşının Faydaları

ametist taşının özellikleri

Ametist, en güçlü ve koruyucu taş olarak bilinir. Topladığı negatif enerji yükünü pozitif enerjiye çevirir. Kişiyi stresten kurtarır ve ruh hali değişimlerini dengeleyerek öfke, sinir, korku ve endişeyi giderdiğine inanılır. Yaydığı enerji ile kişilerin daha mutlu, zinde ve pozitif olmasını sağlamaktadır. Olumsuz düşünceleri uzaklaştırarak depresyona karşı koruduğu bilinmektedir.

Kişinin konsantre olmasına ve kararlarını netleştirmesine yardımcı olur.

Uykusuzluk problemi olan kişilere faydalıdır. Aynı zamanda rüyaları hatırlamaya ve anlamaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Ametist, kanın temizlenmesine yardımcı olur ve vücudu zararlı toksinlerden arındırır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek akciğer ve solunum yolu hastalıkları, cilt hastalıkları, alerji, migren gibi rahatsızlıklara şifalıdır. Hormon üretimini artırır ve aynı zamanda kalbi korur.

Ametist aynı zamanda aşk ve sevgi taşıdır.

Hücrelerin yenilenmesini sağlayarak cildi güzelleştirir.

İçki, sigara gibi kötü alışkanlıklardan kurtulamaya yardımcı olduğuna inanılır.

Ametist Taşının Özellikleri

ametist taşı nasıl temizlenir

Ametistin Mohs sertliği 7’dir ve kolay kırılmadığı için küpe, yüzük, bilezik ve diğer mücevher türlerinde kullanım için oldukça dayanıklıdır. Yapısında demir, alüminyum, magnezyum, silisyum, kalsiyum, sodyum ve lityum mineralleri bulunmaktadır. Demirin verdiği mor rengin bir çok tonundan oluşabilir. Bazen çok açık bir mor tonunda yada koyu bir tonda olabilir. Kırmızımsı mor yada menekşe renkleri de görülebilir. Bu renkler nadir olarak bulundukları için daha değerlidir.

Ametist Taşı Nasıl Temizlenir?

Ametist taşı kullanıma bağlı olarak renginde solma yada kararma olabilir. Bunu önlemek için  ametist taşını yaklaşık bir gün toprağa gömebilir yada ılık sabunlu su, sirkeli suyla temizleyebilirsiniz. Ametist ısıya maruz bırakılmamalıdır. Bu nedenle buharla temizleme tavsiye edilmez.

Ametist

Çakralar: Üçüncü göz çakrası, Taç çakra

Doğum taşı: Şubat

Burç: Başak, Yay, Oğlak, Kova ve Balık burcu

Gezegen: Jüpiter

Element: Hava, su

İlginizi Çekebilir: Dünyanın En Değerli Taşları ve Özellikleri

Sağlıklı, mutlu günler…