Ananasın Faydaları Nelerdir? Ananas Nelere İyi Gelir?

55
ananasın faydaları

Ananas oldukça lezzetli ve sağlıklı bir tropikal meyvedir. Kalorisi düşük olmasına rağmen vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir. Ananas, sağlık açısından pek çok faydası olan bromelain enziminin tek kaynağıdır ve antioksidanlar açısından da zengindir. Zengin içeriği ile ananasın faydaları nelerdir, ananas neye iyi gelir? İşte detaylar.

Ananasın Faydaları Nelerdir?

Ananasın Besin Değeri

165 gram ananas:

Kalori: 82,5

Yağ: 1,7 gram

Protein: 1 gram

Karbonhidrat: 21,6 gram

Lif: 2,3 gram

C Vitamini: Günlük ihtiyacın %131’i

Manganez: Günlük ihtiyacın %76’sı

B6 Vitamini: Günlük ihtiyacın %9’u

Bakır: Günlük ihtiyacın %9’u

B1 Vitamini (Tiamin): Günlük ihtiyacın %9’u

Folat: Günlük ihtiyacın %7’si

Potasyum: Günlük ihtiyacın %5’i

Magnezyum: Günlük ihtiyacın %5’i

B3 Vitamini (Niasin): Günlük ihtiyacın %4’ü

B5 Vitamini (Pantotenik Asit): Günlük ihtiyacın %4’ü

B2 Vitamini (Riboflavin): Günlük ihtiyacın %3’ü

Demir: Günlük ihtiyacın %3’ü

 • Ananas iltihap önleyici özelliklere sahip bromelain içeriği ile artrit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

 • Zengin içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Yapılan bir çalışmada ananas yiyen çocukların hem viral hem de bakteriyel enfeksiyon riskinin önemli ölçüde azaldığı gözlemlenmiştir (1).
 • Ananas, sindirim enzimi olarak bilinen bromelain içerir. Yapılan bir çalışmada, bromelainin özellikle pankreas yetmezliği olan kişilerde sindirime yardımcı olduğu gözlemlenmiştir (2). Ananas sulu ve lifli yapısı ile ishal ve kabızlık gibi sindirim problemlerinin önlenmesine yardımcı olabilir.
 • Ananasta bulunan bileşenler meme, gırtlak, kolon, mide ve cilt kanseri gibi kanser türlerinde hücrelerin büyümesini baskılamaya yardımcı olabilir.
 • Ananasta bulunan potasyum, kan basıncını düşürmeye, bromelain ise kanın pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olarak kalp sağlığı açısından fayda sağlayabilir.
 • Ananas, yumuşak doku yaralanmaları ve egzersiz sonrası kas ağrılarını tedavi etmede yardımcı olabilir. Aynı zamanda yapılan bazı çalışmalar, bromelainin topikal uygulamasının yanıkların cilt iyileşme süresini hızlandırmada yardımcı olabileceğini göstermektedir.
 • İçerdiği yüksek miktarda manganez ile kemik kaybını önlemeye yardımcı olabilir.
 • C vitamini açısından zengin olan ananas kolajen üretimini artırarak yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir.
 • Vücutta ödem oluşumunu engellemeye yardımcı olabilir.
 • Yüksek antioksidan ve C vitamini içeriği ile göz sağlığını koruyarak görme kaybına neden olan maküler dejenerasyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Ananas içerdiği enzimlerle  solunum sistemindeki aşırı mukuzu temizlemeye yardımcı olabilir.
 • Diş etlerini güçlendirerek diş eti çekilmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Herhangi bir sağlık probleminiz, kullanmakta olduğunuz ilaç varsa, hamile veya emzirme döneminde iseniz tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Referanslar: https://www.lifehack.org/315186/22-health-benefits-pineapple https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-pineapple