Ankara Kedisi Özellikleri ve Bakımı

150
ankara kedisi özellikleri

Uzun tüylü kedilerin atası kabul edilen, güzelliği ile herkesi kendine hayran bırakan Ankara kedisi, dünyada kabul görmüş bir Türk kedisidir. Kediler aleminin en havalısı olan Ankara kedileri, hem güzelliği, hem de olumlu özellikleri ile en çok tercih edilen kedi cinsleri arasında yer almaktadır.  Dünyada Turkish Angora cat ismi ile tanınır ve geçmişleri çok eskiye dayanır. 17. yüzyılda ülkemize gelen denizciler tarafından Avrupa’ya götürülmüş ve saraylarda beslenmiştir. Her ne kadar İran kedisinin ortaya çıkması ile eski popülerliğini kaybetmiş olsa da en sevilen kediler arasında ilk sıralardadır. Elbette Ankara kedisinin en sevilen kediler arasında yer almasının sebebi, sadece güzelliği ve asaleti değil. İşte Ankara kedisi özellikleri ve bakımı hakkında bilinmesi gerekenler…

Ankara Kedisi Özellikleri

ankara kedisi özellikleri

Ankara kedileri, oldukça zeki, meraklı ve inatçıdır. O kadar kararlıdır ki, yapmak istediği bir şeyden alıkoymak imkansızdır. Oldukça enerjik ve oyuncudur. Sahibine inanılmaz derecede bağlı olan Ankara kedileri, zekası ve oyunculuğu sayesinde her zaman ilginizi çekmeyi başaracaktır. Sahibinin kucağında olmaktan ve onunla uyumaktan çok hoşlanır. Her zaman ilgi beklediği için yalnız kalmayı sevmez.

İyi huylu olan Ankara kedileri, insanlarla ve çocuklarla iyi anlaşır. Diğer kedi ve köpeklerle de iyi anlaşan Ankara kedisi, tam bir aile kedisidir.

 

Ankara kedisi denince aklımıza bembeyaz,  uzun tüyleri gelse de Ankara kedileri, farklı renkte tüylere sahip olabilir. Fakat saf Ankara kedisi beyaz  tüylere sahiptir. Tek tabakalı tüyleri, ipeksi, uzun ve parlaktır. Tüyleri, tüm özelliklerini 3 yaşına geldiği zaman kazanarak en gösterişli hale gelir. Uzun tüyleri daha çok göbek bölgesinde, kuyrukta ve çene altında bulunur. Gözlerinin rengi mavi, sarı, yeşil, kehribar yada mavi-sarı, mavi-kehribar, mavi-yeşil tonlarında olabilir. Gözleri büyük ve yuvarlaktır. Zarif bir görünümü olmasına rağmen vücut yapısı kaslı ve uzundur. Uzun bacaklara ve kuyruğa sahiptir. Kulakları büyük, dik ve sivri uçludur.

Ankara kedileri, ortalama 2-4 kg. arasında vücut ağırlığına sahip olup, ortalama yaşam süreleri 13-15 yıl arasında değişen sağlıklı bir ırktır.

Ankara Kedisi Bakımı

ankara kedisi bakımı

Ankara kedisi bakımı oldukça kolaydır. İpeksi ve uzun tüylerini haftada bir kez taramanız, tüylerinin daha az dökülmesi açısından önemlidir. Pek çok kedi gibi sudan hiç hoşlanmaz ve bu nedenle yıkanmaz. Diğer kedi cinslerinde olduğu gibi düzenli veteriner kontrolleri, yaş ve sağlık durumuna uygun mamalar ile beslenmesi, bu sevimli dostlarımızın mutlu ve sağlıklı olması açısından önemlidir.

Genel olarak sağlıklı olan bu kedi cinsi, bütün kediler gibi genetik sağlık problemi potansiyeline sahiptir. Özellikle beyaz tüylü ve mavi gözlü olanlar da sağırlık ihtimali yüksektir. Aynı zamanda tek gözü mavi olanlarda mavi gözün olduğu tarafta ki kulakta sağırlık görülebilir. Bunun dışında Ankara kedilerinde genetik olarak Ataksi (ataxia), hipertrofik kardiyomiyopati görülebilir.