Armutun Faydaları Nelerdir? Armut Neye İyi Gelir?

23
armutun faydaları

Armut, sevilerek tüketilen ve içerdiği vitamin ve mineraller ile sağlık açısından pek çok faydası olan bir meyvedir. Antioksidanlar, lif, A vitamini, K vitamini, potasyum ve bakır mineralleri açısından zengindir. Aynı zamanda az miktarda folat, provitamin A ve niasin içeren armutun faydaları nelerdir, armut neye iyi gelir? İşte ayrıntılar…

Armutun Faydaları Nelerdir?

  • 1 orta boy armut (178 gram) 6 gr lif içerir. Günlük lif ihtiyacın %22’sini karşılayan armut, mükemmel bir çözünür ve çözünmez lif kaynağıdır. Bağırsakların düzenli çalışması ve genel sindirim sağlığını desteklemeye yardımcı olabilir. Armuttan en fazla lifi almak için kabuğu ile yenilmesi gerekir.
  • Armutlar, bu meyvelere farklı renkleri veren bitki bileşikleri içerir. Antosiyaninler bazı armutlara kırmızı rengini verirken yeşil armut göz sağlığı açısından faydalı olan lutein ve zeaksantin açısından zengindir. Antosiyanin açısından zengin besinler tüketmek kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Kırmızı armut tüketmek kalp sağlığını korumaya, yeşil armut ise göz sağlığını korumaya yardımcı olabilir.

  • Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da armutlar kanserle mücadele edebilecek bitki bileşikleri içermektedir. Birkaç çalışma armut da dahil olmak üzere meyveler açısından zengin beslenmenin akciğer, mide ve mesane gibi bazı kanser türlerine karşı koruma sağlayabileceğini göstermiştir (1).
  • Özellikle kırmızı armutlar lif ve antosiyanin içeriği ile diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Armut, quercetin ve procyanidin gibi güçlü antioksidanlar içerir. Bu iki antioksidan kan basıncını düşürmeye ve kolesterolü iyileştirmeye yardımcı olabilir ve kalp sağlığını koruyabilir.
  • Armut antiinflamatuar özelliklere sahiptir. İltihabı azaltmaya ve bazı hastalıklardan korumaya yardımcı olabilecek antioksdianlar olan flavonoid kaynağıdır. Flavonoid açısından zengin besinler tüketmek kalp hastalığı ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Armudun su oranı yüksektir ve lif bakımından zengindir. Lif ve su uzun süre tokluk hissi vererek fazla kalori alımını engeller ve kilo vermeye yardımcı olabilir.
  • Aynı zamanda armut kemik sağlığı açısından önemli olan vitamin ve mineraller içerir-kalsiyum, fosfor, magnezyum, bakır ve manganez gibi. Bu mineraller kemiklerin güçlü kalmasına yardımcı olarak osteoporoz gibi rahatsızlıkların önlenmesinde yardımcı olabilir.
  • İçerdiği antioksidanlar sebebiyle bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Bu meyvenin besinlerinin çoğunu barındırdığı için kabuğu ile birlikte yenmesi gerekmektedir. Tüm meyveler gibi armut da fruktoz bakımından yüksektir. Bu nedenle günde 1 veya 2 adet armut tüketmeniz önerilir.

Herhangi bir sağlık probleminiz, kullanmakta olduğunuz ilaç varsa tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Referanslar: https://www.healthifyme.com/blog/top-10-reasons-why-pears-must-be-a-part-of-your-diet/, https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-pears#:~:text=Pears%20are%20a%20powerhouse%20fruit,many%20of%20this%20fruit’s%20nutrients.