Avokado Nedir? Avokadonun Faydaları Nelerdir?

197
avokadonun faydaları

Son zamanlarda marketlerde sıkça karşımıza çıkan ve pek çok kişinin ” Bir günde neler yiyorum ” serilerinin vazgeçilmezi avokado nedir? Avokadonun faydaları nelerdir? İşte detaylar…

Avokado Nedir?

Avokado, yeşil kabuklu, yenen kısmı beyaza yakın krem renkli, iri çekirdekli bir tropikal meyvedir. Ana vatanı Orta Meksika olan avokado ülkemizde Akdeniz iklimine sahip, donun az olduğu yerlerde de yetiştirilir. Amerikan armudu yada bazı şekillerinin yeşil pürüzlü kabuğu nedeniyle timsah armudu olarak da bilinir. Avokado yağda çözünen A, E ve K vitaminleri, B1, B2, B3, B6, C vitaminleri, potasyum, fosfor, magnezyum, demir, çinko ve kalsiyum mineralleri içerir. Avokado içerdiği doymamış yağ asitleri ile oldukça faydalıdır. İşte avokadonun faydaları

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

avokado

 

 1. Avokado kalp ve damar sağlığını korur. Kalp damarlarının daralması ve tıkanmasını önler.
 2. Glutatyon içerdiği için özellikle prostat ve meme kanseri başta olmak üzere kanseri önler.
 3. Kandaki kötü kolesterolü düşürür.
 4. Avokado zengin demir içeriği ile kansızlığı önler.
 5. Çözünür ve çözünmeyen lifleri sayesinde sindirim sistemi için oldukça faydalıdır.
 6. Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
 7. Avokado uzun süre tok tutarak kilo vermede yardımcı olur.
 8. Yüksek miktarda lutein içerdiği için göz sağlığı açısından önemlidir. İleri yaşlarda oluşabilecek katarakt probleminden korur.
 9. Zengin vitamin ve mineral içeriği ile cilt sağlığı açısından çok önemlidir.
 10. Avokado yüksek oranda potasyum içerdiği için böbrek sağlığı açısından önemlidir.
 11. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Avokadoyu hemen tüketmek için yumuşak olanı seçmeniz gerekir. Sert olan avokado ham olur ve acı bir tat bırakır. Oda koşullarında 3-4 gün bekleterek yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Yumuşak olup da hemen tüketmeyecekseniz buzdolabında saklamanız gerekir. Avokado kesildikten sonra hızla oksitlenmeye yani kahverengi hal almaya  başlar. Bu yüzden kesilmiş avokadoyu saklamak için üzerine biraz limon suyu dökerek buzdolabında hava geçirmeyen bir kapta saklayabilirsiniz.

Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

İlginizi Çekebilir: Bromelain Nedir? Bromelainin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı, mutlu günler…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here