Avokadonun Cilde Faydaları ve Avokado Maskeleri

204
avokadonun cilde faydaları

Avokado, içerdiği vitaminler, mineraller ve iyi yağlar ile sağlık açısından oldukça faydalı bir tropikal meyvedir. İçerdiği A, B vitaminleri ( B1, B2, B3, B6), C, E, K vitamini, folik asit, magnezyum, fosfor, bakır, çinko, demir mineralleri ve omega-3 ile avokadonun faydaları oldukça fazladır. Günümüzde birçok krem, nemlendirici ve güneş kremlerinde kullanılmaktadır. Avokadonun cilde olan faydaları ve sizlerin de evinizde, cilt tipinize uygun olarak kolaylıkla uygulayabileceğiniz avokado maskeleri nasıl yapılır? Bir göz atalım.

Avokadonun Cilde Faydaları

Avokado tüm cilt tipleri için uygundur. İçerdiği A ve E vitamini ile cildi derinlemesine nemlendirir. Özellikle kuru cilt tipine sahip olan kişiler için oldukça faydalıdır.

E vitamini güçlü bir antioksidandır. İnce çizgileri ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olurken aynı zamanda cildi güneşin zararlı ışınlarından da koruyarak yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

Avokadoda bulunan sağlıklı yağlar cildin pürüzsüz ve yumuşak olmasını sağlarken kolajen üretimini artırması nedeniyle cildin esnekliğini korumasına da yardımcı olur.

Antienflamatuar etkisi olan avokado sivilce tedavisinde oldukça faydalıdır. Aşırı yağ salgılanmasını önleyerek sivilcelerin oluşumunu engeller ve akne, sivilceye bağlı kızarıklığı azaltmaya yardımcı olur.

Avokadoda bulunan antioksidanlar güneş yanığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur.

Avokado Maskeleri Nasıl Yapılır?

avokado maskeleri

 

Maskeleri hazırlarken avokadonun çatalla ezilebilmesi için yenecek kıvamda, yumuşak olması gerekir.

Kuru Ciltler için Avokado Maskesi

1 avokado (olgun)

1 yemek kaşığı bal

2 çay kaşığı badem yağı

Avokadoyu soyup çatalla ezin. Kremsi bir kıvam aldıktan sonra badem yağı ve balı ekleyip temiz ve kuru cildinize kalın bir tabaka halinde sürün. 20 dk. bekledikten sonra ılık suyla yıkayın. Eğer karışım artarsa aynı işlemi ellerinize de uygulayabilirsiniz. Ardından nemlendirici uygulayın. Bu maske cilde nem takviyesi yapmanıza yardımcı olur. Haftada bir kez uygulayın.

1 adet avokado (olgun)

1 adet muz

Avokado ve muzu krem haline gelene kadar karıştırın. Karışımı temiz ve kuru cildinize uygulayarak 10 dk. bekleyin ve ılık suyla yıkayın. Ardından nemlendirici uygulayın. Bu maske cildinizi besler ve hassasiyeti azaltmak için oldukça faydalıdır. Haftada bir kez uygulayın.

Yağlı ve Sivilceli Ciltler için Avokado Maskesi

1 yumurta akı

Yarım avokado (olgunlaşmış)

1 çay kaşığı limon

Avokadoyu çatal yada kaşık yardımı ile ezin ve diğer malzemeleri ekleyerek homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın. Temiz ve kuru cildinize sürün ve 15 dk. bekleyin ve yüzünüzü yıkayın. Haftada bir kez düzenli olarak uygulayın.

Normal Ciltler için Avokado Maskesi

1 adet avokado

1 çay kaşığı yoğurt

1 poşet yeşil çay

Poşet yeşil çayı kesip iyice toz haline getirin. Avokadoyu çatal yada kaşık yardımı ile ezin ve çok az su ekleyerek toz haline getirdiğiniz yeşil çayla karıştırın. Daha sonra yoğurdu ekleyip karıştırın ve karışımı ince bir tabaka halinde yüzünüze sürerek 15 dk. bekleyin. Daha sonra ılık su ile yıkayın. Haftada bir kez uygulayın. 

Kırşıklıklar için Avokado Maskesi

Yarım avokado

1 çay kaşığı zeytin yağı

2 damla lavanta yağı

Avokadoyu çatal yardımı ile ezin ve diğer malzemeler ile iyice karıştırın. Temiz ve kuru cildinize sürün ve 15 dk. bekleyin. Dekolte ve boyun bölgesine de uygulayabilirsiniz. Daha sonra ılık su ile yıkayın. Haftada bir kez uygulayabilirsiniz. 

Sağlıklı, mutlu günler…

The Benefits of Avocado for Skin

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here