Ayvanın Faydaları Nelerdir? Ayva Neye İyi Gelir?

31
ayvanın faydaları

Ayva, Asya ve Akdeniz bölgelerinde yetişen, elma ve armut gibi Rosaceae familyasına ait hoş kokulu bir meyvedir. Mevsimlik bir meyve olan ayva, sonbahar aylarından kış aylarına kadar tüketilebilir. Eski Yunan ve Roma medeniyetlerinde aşk ve bereketin simgesi olan ayva, içerdiği vitamin ve mineraller ile de sağlık açısından oldukça faydalıdır. Ayvanın faydaları nelerdir ve ayva neye iyi gelir? İşte detaylar.

Ayvanın Besin Değeri

92 gramlık bir ayvanın kalorisi 52 kcal dir.

Yağ: 0 gram

Protein: 0,3 gram

Karbonhidrat: 14 gram

Lif: 1,75 gram

C vitamini: Günlük ihtiyacın %15’i

B1 Vitamini (Tiamin): Günlük ihtiyacın %1,5’i

B6 Vitamini: Günlük ihtiyacın %2’si

Bakır: Günlük ihtiyacın %13’ü

Demir: Günlük ihtiyacın %3,6’sı

Potasyum: Günlük ihtiyacın %4’ü

Magnezyum: Günlük ihtiyacın %2’si

Ayvanın Faydaları Nelerdir?

  • Ayva, içerdiği polifenolik bileşikler nedeniyle antioksidan özelliklere sahip bir meyvedir. Bu antioksidanlar, serbest radikallerle savaşarak vücudu kanser ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıklardan korumaya ve erken yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda stresi gidermeye yardımcı olur.

  • Düzenli ayva tüketimin kötü kolesterol (LDL) seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir.
  • Ayva, içerdiği potasyum minerali ile yüksek kan basıncı seviyesini kontrol altından tutmaya yardımcı olabilir.
  • Ayvanın içerdiği C vitamini ve antioksidanlar bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olarak soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.
  • Yapılan bir çalışma, ayvanın özellikle hamilelik döneminde görülen mide bulantısı ve kusmayı azaltmada B6 vitamininden daha etkili olduğunu göstermiştir (1). Aynı zamanda asit reflü semptomlarının azaltılmasında yardımcı olabilir (2).
  • İnsan çalışmalarına ihtiyaç olsa da, yapılan çalışmalar ayvanın mide ülserine karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir.
  • Ayva, lif açısından zengindir ve kalorisi düşüktür. Bu nedenle tokluk hissini uzatarak fazla kalori alımını engellemeye ve kilo vermeye yardımcı olur. Aynı zamanda lif açısından zengin olması, sindirim bozukluklarını, kolit, ishal ve kabızlığı tedavi etmede yardımcı olabilir.
  • Ayva, içerdiği demir, çinko ve bakır mineralleri ile saç diplerine daha fazla oksijen taşınmasına yardımcı olarak saçları güçlendirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda cildin genç kalmasına yardımcı olur.
  • Daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulsa da ayva, astım, burun akıntısı ve iltihaplı deri gibi yaygın alerjik reaksiyonları önlemeye yardımcı olabilir.

Herhangi bir sağlık probleminiz, kullanmakta olduğunuz ilaç varsa, hamile veya emzirme döneminde iseniz tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Referanslar: https://www.stylecraze.com/articles/amazing-health-benefits-of-quince-fruit/, https://www.healthline.com/nutrition/what-is-quince-fruit