Bademin Faydaları Nelerdir? Badem Hangi Hastalıklardan Korur?

62
bademin faydaları

Badem, gülgiller familyasından Türkiye, İran, Suriye gibi ılıman iklimlerde yetişen badem ağacının meyvesidir. Genellikle kuru yemiş olarak tüketilen badem, içerdiği vitamin ve mineraller açısından oldukça faydalıdır. En iyi E vitamini kaynakları arasında yer alan badem aynı zamanda kalsiyum, manganez, magnezyum, fosfor, çinko, selenyum, bakır mineralleri açısından da zengindir. Aynı zamanda B vitaminleri ve lif bakımından da zengin olan bademin faydaları nelerdir? Birlikte bir göz atalım.

Bademin Faydaları Nelerdir?

bademin faydaları

Badem, güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, hücrelere zarar veren ve yaşlanma, iltihaplanma, kanser gibi hastalıklara sebep olan oksidatif strese karşı koruma sağlar. Bademdeki bu antioksidanlar, bademin kahverengi kabuğunda bulunduğu için kabuğu soyulmadan tüketilmesi gerekir.

Diyabete Etkisi

Badem, magnezyum açısından zengindir ve magnezyumun kan şekeri kontrolünde önemli bir rolü bulunmaktadır. Genellikle tip 2 diyabetli hastalarda magnezyum seviyesi düşüktür. Bu nedenle badem, kan şekeri seviyesini düşürüp insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olabilir.

Kan Basıncına Etkisi

Magnezyum seviyesinin düşük olması, yüksek kan basıncına sebep olabilir. Badem, kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Kolesterole Etkisi

Yapılan araştırmalarda, bademin kötü kolesterol (LDL) seviyesini düşürdüğü gözlemlenmiştir. Aynı zamanda kalp hastalıklarının gelişiminde önemli bir faktör olan kolesterolün oksidayonunu önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olabilir.

Kalp Sağlığını Korumaya Yardımcı Olabilir

Badem, kalp sağlığı açısından oldukça önemli bileşenler içerir. Kalp hastalıkları için önemli bir risk teşkil eden yüksek kan basıncı ve kötü kolesterol seviyesinin düşürülmesine yardımcı olmasından dolayı kalp sağlığını korumaya yardımcı olabilir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Badem, protein ve lif bakımından zengindir. Bu nedenle uzun süre tokluk hissi vererek kalori alımını azaltır. Bazı çalışmalar, bademin kalorisi yüksek olmasına rağmen kilo kaybını artırabileceğini göstermektedir.

Bunların dışında badem;

İçerdiği kalsiyum ve fosfor mineralleri, kemik ve diş sağlığını korumaya yardımcı olabilir.

Güçlü bir antioksidan olan E vitamini, beyin hücrelerini serbest radikal hasarından korur. Alzheimer, Parkinson gibi hastalıkların oluşmasını engellemeye yardımcı olabilir.

Lif açısından zengin olan badem, sindirim sistemini düzenleyerek kabızlık problemine iyi gelir. Sindirim ve bağırsak hareketlerini düzenlemede etkilidir.

Badem, cilt sağlığı açısından oldukça önemli olan vitamin ve mineraller içerir. Cildin genç ve sağlıklı kalmasını destekler.

Saç dökülmesi, kepek gibi saç problemlerinde etkilidir.

Sağlıklı, mutlu günler..

Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Kaynakça

9 Proven Benefits of Almond