Bağışıklık Sistemi Nedir ? Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

364
bağışıklık sistemi

Tüm hastalıklardan korunmanın yolu güçlü bir bağışıklık sisteminden geçer. Son günlerde koronavirüs salgını ile önemi daha çok artan bağışıklık sistemi nedir, bağışıklık sistemini güçlendiren besinler nelerdir, bağışıklık sistemini güçlendirmek için nelere dikkat etmemiz gerekir? Hep birlikte bir göz atalım…

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bağışıklık sistemi, canlıların hastalıklara karşı savunma mekanizması olup, vücudu yabancı maddelerden, hücrelerden ve dokulardan koruyan bir sistemdir. Vücudumuz, hastalığa yol açan maddeler tarafından uyarıldığı zaman bağışıklık sistemi devreye girer. Bu nedenle hastalıklara yakalanma riskini minimuma indirebilmek için bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler?

bağışıklık sistemi nedir

 

Narenciye

Neredeyse tüm turunçgiller C vitamini bakımından zengindir. C vitamini beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırdığı için enfeksiyonlarla savaşma da önemlidir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yardımcıdır. Portakal, greyfurt, mandalina, limon gibi meyveleri tüketmek gerekir.

Brokoli

Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan brokoli, aynı zamanda antioksidan özelliği ile en sağlıklı sebzelerden biridir. Bu sebzeyi tüketirken az pişirmeye dikkat edilmelidir.

Kırmızı Biber

Meyvelere oranla 2 kat daha fazla C vitamini içeren kırmızı biber aynı zamanda beta karoten kaynağıdır. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça etkilidir.

Ispanak

Ispanak, C vitamini açısından zengin olmasının yanı sıra, bağışıklık sisteminin enfeksiyonlara karşı savaşabilmesini artıran antioksidan ve beta karoten içerir. Brokoli gibi az pişirildiği zaman besin değerini korur.

Sarımsak

Çok eski zamanlardan beri enfeksiyonlara karşı ve soğuk algınlığında kullanılan sarımsağın, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisinin içerisinde bulunan allisin den kaynaklandığı düşünülmektedir.

Zencefil

bağışıklık sistemini güçlendirmek

Hastalıkları önlemeye yardımcı olan antienflamatuar ve antioksidatif özelliği bulunan zencefil, baharat olarak yada çay olarak tüketilebilir.

Yeşil Çay

Antioksidan özelliği olan yeşil çay bağışıklık sistemini güçlendirir ve soğuk algınlığı riskini azaltır.

Badem

Bağışıklık sistemini güçlendirmede C vitamini kadar, E vitamini içeren besinler tüketmekte önemlidir. E vitamini açısından zengin olan badem bağışıklık sistemini güçlendirmede faydalıdır.

Kefir

Bağırsak florası açısından önemli bir yere sahip olan kefir, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Ay çekirdeği

Güçlü bir antioksidan olan E vitamini açısından zengindir. Bağışıklık sisteminin korunması açısından önemlidir. Aynı zamanda avokado, yeşil yapraklı sebzeler de E vitamini açısından zengindir.

Kümes Hayvanları

Tavuk ve hindi gibi kümes hayvanları B6 vitamini açısından zengindir. B6 vitamini, kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda ve vücudun savunma mekanizması açısından önemlidir.

Deniz Ürünleri

Omega 3 açısından zengin olan deniz ürünleri bağışıklık sistemini güçlendirmede faydalıdır.

Besinlerin dışında bağışıklık sistemini güçlendirmek için:

  • Stresten uzak durmak
  • Sigara içmemek
  • Düzenli egzersiz yapmak
  • Uyku kalitesini artırmak
  • Alkolden kaçınmak
  • Günlük gereken kalori miktarını almak da önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Sumak Nedir? Sumağın Faydaları Nelerdir?