Balgam Söktürücü Bitki Çayları

62
balgam söktürücü bitki çayları

Balgam, akciğer ve alt solunum yollarını koruyan ve vücut dokuları tarafından üretilen mukus türüdür. Önemli organların kurumasını önleyen mukus, solunum yolu ile vücuda giren istenmeyen bakterilerin uzaklaştırılması için filtre görevi görür. Özellikle akciğer tarafından üretilen balgam öksürükle dışarı atılır ve bazı durumlarda balgam üretimi artar. Bu durum solunum yollarını tıkayıcı bir etki gösterir. Balgam söktürücü, mukusu gevşetmeye ve öksürükle atılmasına yardımcı olur. İşte mukusu gevşetmeye yardımcı olan balgam söktürücü bitki çayları.

Balgam Söktürücü Bitki Çayları

Balgam söktürücü, semptomlara neden olan enfeksiyonu tedavi etmese de daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Göğüs tıkanıklığını gidermenin en basit yolu sıcak bir duş almak ve ortamı nemli tutmaktır. Ilık ve nemli hava mukusu gevşetmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda bol sıvı tüketmek ve mukusu gevşetmeye yardımcı olan bitki çaylarını balla tatlandırarak içmek en iyi yöntemlerden biridir.

Nane Çayı

balgam söktürücü bitki çaylarıNane çayı ferahlatıcı bir etkiye sahiptir. Nane, mentol olarak bilinen bir bileşik içerir ve bu bileşik mukusun incelmesine ve balgamın yumuşamasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda nane çayının buharını solumak da ciğerlerin rahatlamasına yardımcı olur. Nane çayı özellikle soğuk algınlığı gibi hastalıklarda oluşan kas ağrısı ve mide bulantısına da iyi gelmektedir. Nane çayı yapmak için sıcak suyun içine birkaç taze nane yaprağı ekleyebilirsiniz. alerjiniz olmadıkça hiçbir yan etkisi yoktur.

Rezene Çayı

Rezene çayı, özellikle bronşit tedavisinde etkilidir ve balgam söktürücü bitkiler arasında yer alır. Özellikle kuru öksürüğü kesmede ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda faydalıdır.

Okaliptüs Çayı

Okaliptüs çayı en etkili balgam söktürücülerden biridir. Okaliptüs çayını doğrudan tüketebileceğiniz gibi nane çayı gibi buharını da soluyabilirsiniz. Her iki durumda da balgamın atılmasına yardımcı olur.

Kekik Çayı

Yapılan bir çalışmada kekik çayının akut bronşit ve öksürük tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir (1). 361 bronşitli hasta üzerinde yapılan çalışmada, kekik çayı verilen hastaların öksürük nöbetlerinde yüzde 68.7 oranında düşüş gözlemlenmiştir. Kekik çayı içmek göğüs tıkanıklığının ve öksürüğün azaltılmasında etkili  çaylardan biridir. Aynı zamanda nane ve okaliptüs çayında olduğu gibi kekik çayının buharını da içinize çekebilirsiniz.

Meyan Kökü Çayı

Meyan kökü çayı antiviral ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve özellikle bronşite karşı oldukça etkilidir. Doğal bir balgam söktürücü olan meyan kökü çayı, öksürükle mücadele etmek için içebileceğiniz en iyi çaylardan biridir.

Zencefil Çayı

Çin ve Hindistan tıbbında pek çok rahatsızlığın doğal  çözümü olarak kullanılan zencefil, iltihap önleyici özelliği ile öksürüğü hafifletmeye yardımcı olur. Aynı zamanda göğüs ve boğazdaki iltihaplanmayı azaltarak solunum yollarının rahatlamasına yardımcı olur.

Limon Suyu

C vitamini açısından zengin olan limon çok faydalı bitki bileşikleri içerir. Bu bileşikler sayesinde balgamın vücuttan kolay bir şekilde atılmasına yardımcı olabilir.

Hatmi Kökü Çayı

Özellikle kuru öksürüğü tedavi etmek için harika bir seçim olan hatmi kökü çayı aynı zamanda sindirim sorunlarından kaynaklanan reflü tedavisinde de yardımcı olabilir.

Bunların dışında ıhlamur, adaçayı, keçi boynuzu ve terenin de balgam söktürücü özellikleri bulunmaktadır.

Herhangi bir sağlık probleminiz, kullanmakta olduğunuz ilaç varsa, hamile veya emzirme döneminde iseniz tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

REFERANS: https://senchateabar.com/blogs/blog/best-tea-for-cough