Beagle Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

118
beagle özellikleri

Beagle, geçmişi Antik Yunan’a kadar dayanan ve kökeni hala net olarak bilinmeyen çok eski bir köpek ırkıdır. Ana vatanı İngiltere olan Beagle, uyumlu karakteri ve sevimli görüntüsü ile en çok tercih edilen köpek cinsleri arasında yer alır. Snoopy adlı çizgi karakterin ilham kaynağı olan Beagle, 1500’lü yıllarda İngiliz asillerin av arkadaşı olarak tercih ettiği bir köpek cinsidir. Bu sevimli dostumuzu daha yakından tanımak isterseniz işte Beagle  özellikleri ve bakımı hakkında merak ettikleriniz…

Beagle Özellikleri

beagle bakımı

Orta boy köpek cinsleri arasında yer alan Beagle, tazı yada diğer adıyla Foxhound’a olan benzerlikleri ile bilinirler. Boyu kısa olmasına rağmen dayanıklı ve atletik bir yapıya sahiptir. Vücudu kaslı ve dikdörtgen görüntüdedir. Oldukça uzun bir kafa yapısı ve düşük, kafa yapısı gibi uzun kulakları, dizleri öne çıkan bacak yapısı ile dikkat çeker. Düz ve kare biçimli burnu siyahtır ve burun delikleri geniştir. Bu özelliği onu çok iyi bir avcı yapmaktadır. Gözleri büyük ve birbirinden ayrıdır. Göz rengi koyu yada ela rengi olabilir. Kuyrukları orta uzunlukla ve daima havadadır.

Tüyleri yumuşak ve kısadır. Rüzgar ve yağmur geçirmez tüy yapıları ile zorlu hava koşullarına karşı dayanıklıdır. Tüy rengi tüm renklerde olabilir fakat en sık görülen rengi siyah, beyaz ve bronz karışımıdır. Bunların dışında bronz-beyaz yada mavi-beyaz renklerde de görülebilir.

Beagle dişi ve erkeklerde yükseklik 33-40 cm, vücut ağırlığı ise 9-14 kg arasında değişir. Ortalama yaşam süreleri 10-15 yıldır.

Beagle Karakteri

beagle özellikleri

Koku alma duygusu inanılmaz gelişmiş olan Beagle, eşsiz bir karaktere sahiptir. Sevimliliği ile herkesi etkisi altına alabilen, sevgi dolu bir köpek cinsidir. Ailesine inanılmaz derecede bağlıdır ve yalnız kalmayı hiç sevmez. Kararlı ve gözlemci bir yapıları vardır. Oyuncudur ve enerji seviyeleri oldukça yüksektir. Saatlerce koşup oyun oynayabilir. Eğer enerjisini atacak ortamı sağlarsanız apartman dairesinde beslenebilecek bir köpek cinsidir.

İlginizi Çekebilir: Evde Beslenebilecek Küçük Köpek Cinsleri

Beagle, herkesle çok iyi anlaşır. Oldukça nazik ve hoş görülüdür. Diğer köpeklerle ve özellikle kendi cinsiyle arası çok iyidir. Eğer yavru iken sosyalleştirilirse kedilerle de anlaşır. Fakat avcı içgüdüsü ile kendinden küçük evcil hayvanlarla arası pek iyi değildir. Çocuklarla arası çok iyi olsa da aşırı enerjik yapıları gereği küçük çocuklarla oynarken dikkatli olunması gerekir.

Koku alma duyuları oldukça gelişmiş olduğu için çok uzaktaki bir kokuyu alarak ortadan kaybolabilirler. Bu nedenle egzersiz ihtiyacını karşılamak için gezdirirken tasma ile gezdirilmelidir. Oyun oynarken de gözünüzün üstünde olmasında fayda vardır.

Maalesef Beagle’lar, gerek boyutlarının küçük olması, gerekse uyumlu karakterleri ve insanlara en çok güvenen köpek cinsi olduğu için tıbbi çalışmalarda kullanılmaktadır 🙁

Beagle Bakımı

beagle

Beagle, orta seviyede tüy döken bir köpek cinsidir. Yoğun ve kısa tüylerini haftada birkaç kez taramanız yeterlidir. Kendini kirletmediği sürece banyo ihtiyacı fazla yoktur. Kulakları düşük olduğu için düzenli olarak kontrol edilmeli ve enfeksiyonlara karşı kulak temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Tırnakları doğal yollarla aşınmadıysa yaklaşık iki haftada bir kesilmelidir.

Beslenmesinde yaşına uygun, kaliteli kuru mama tercih edilmelidir. Sindirimini bozabileceği için yemek artıkları ile beslenmemelidir.

Enerji seviyesi yüksek olan Beagle’ın egzersiz ihtiyacı oldukça fazladır. Tüm köpek cinslerinde olduğu gibi zihinsel ve fiziksel sağlığı için egzersiz ihtiyacının mutlaka karşılanması gerekir. Günlük uzun, tempolu yürüyüşler ve aktivitelerle egzersiz ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Beagle genel olarak sağlıklı bir ırk olsa da diğer köpek cinsleri gibi genetik olarak yatkın olduğu bazı rahatsızlıklar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Koroner kalp hastalığı
  • Katarakt
  • Epilepsi
  • Sağırlık
  • Patella luksasyonu (Diz kapağı çıkığı)
  • Hemofili gibi rahatsızlıklar sayılabilir.

Düzenli veteriner kontrolü ve iyi bir bakımla bu sevimli dostalarımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.