Bengal Kedisi Özellikleri ve Bakımı

132
bengal kedisi özellikleri

Leoparı andıran muhteşem görüntüsü ile Bengal kedisi özellikleri, karakteri ve bakımı hakkında öğrenmek istediğiniz her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz…

Bengal kedisi, vahşi Asya leopar kedisinin, British shorthair, Habeş kedisi, Birman kedisi gibi kedilerle çiftleştirilmesi sonucu Kaliforniya’da üretilmiştir. Jean Mill 1963 yılında Asya leopar kedisini korumak için yerli bir kediyle çiftleştirerek ırkı geliştirmeye başladı. Ancak eşinin ölümü nedeniyle çalışmalarına ara veren Jean Mill, 1970 yılından 1980 yılına kadar çalışmalara devam etti. Çünkü ilk üretilen kediler tam olarak sosyalleşmedikleri için Bengal kedisi üretme programı yaklaşık 20 yıl sürmüş oldu. 20 yılın sonunda tamamen kendine özgü, leopar karakterinden uzak bir kedi cinsi olan Bengal kedileri ortaya çıkmış ve 1983 yılında bir ırk olarak tanınmıştır.

Bengal Kedisi Fiziksel Özellikleri

bengal kedisi özellikleri

Leoparı andıran kısa ve sık tüyleri parlak ve yumuşacıktır. Kendine has deseni ve dokusu olan tüyleri altın sarısı yada kahverengi olup, siyah yada kızıl renkli benekler ve çizgiler bulunmaktadır.

Bengal kedisi, atletik ve kaslı, uzun bir vücut yapısına sahip, orta büyüklükte bir kedi cinsidir. Kafası vücuduna oranla küçük, badem şeklinde gözleri yeşil, mavi yada altın renginde olabilir. Kulakları yuvarlak uçlu ve orta uzunluktadır. Orta kalınlıktaki bacakları güçlü, patileri büyük ve yuvarlaktır. Kuyruğu orta kalınlıkta ve fazla uzun değildir.

Vücut ağırlığı 3,5 – 7 kg, uzunluğu 35 – 45 cm, vücut yüksekliği 20 – 25 cm arasındadır. Ortalama yaşam süreleri 12 – 16 yıl arasında değişir.

Karakteri

bengal kedisi bakımı

Bengal kedisi vahşi görünümüne rağmen oldukça iyi huylu bir kedi cinsidir. Oldukça zeki, aktif ve meraklı bir kedidir. Sahibine bağlıdır ve sürekli ilgi bekler. Beklediği ilgiyi alamadığı taktirde agresif tavırlar sergileyebilen Bengal kedisi, ilk kez kedi sahiplenecek kişiler için uygun bir tercih olmayabilir.

Yalnız kalmayı hiç sevmez. Eğer yalnız bırakırsanız eve döndüğünüz zaman sizi sürprizlerle  karşılayabilir. Bu nedenle eğer evde yalnız bırakacaksanız ikinci bir Bengal kedisi yada anlaşabileceği İran kedisi, British shorthair kedisi sahiplenmeniz tavsiye edilir.

Bitmek bilmeyen bir enerjisi olan Bengal kedisi oyun oynamayı, zıplamayı ve tırmanmayı çok sever. Bu nedenle dolapların üzerinde sıkça görmeye hazır olun.

Suyu çok seven ender kedi cinslerinden biridir. Musluktan su içmeye, gördüğü su birikintilerine atlamaya bayılır.

Yapısı gereği avcılığa yatkındır. Pek çok kedide olduğu gibi fare, kuş gibi küçük hayvanları avlamayı sever. Diğer kedi ve köpeklerle, çocuklarla anlaşabilse de avcı yapısı nedeniyle küçük ev hayvanları ile birlikte beslemek uygun değildir.

Bengal Kedisi Bakımı

bengal kedisi

Tek tabakalı ve kısa tüy yapısı ile tüy bakımı kolay bir kedidir. Fazla tüy dökmez ve haftada bir kedi tarağı yada kedi fırçası ile taramanız yeterlidir. Suyu çok sevdiği için yıkanmaya hayır demez. Bunun için kaliteli bir kedi şampuanı ile ihtiyaç duyduğunuz taktirde yıkayabilirsiniz.

Diğer kedi cinslerinde olduğu gibi diş ve diş eti sağlığı açısından dişlerinin fırçalanması ve 2-3 haftada bir tırnaklarının kesilmesi önemlidir. Beslenmesinde kaliteli ve protein açısından zengin kuru mamalar tercih edilebilir.

Sağlık Durumu

Genel olarak sağlıklı bir kedi cinsidir fakat diğer kedi cinslerinde olduğu gibi bazı genetik hastalıklara yatkınlık gösterebilir. Bunlar; progresif retinal atrofi, otomozol resesif bozukluk, distal nöropati gibi hastalıklardır.

Tüm kedi cinslerinde olduğu gibi düzenli veteriner kontrolü ile bu sevimli dostlarımızın daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı, mutlu günler…