Beta Glukan Nedir? Beta Glukanın Faydaları Nelerdir?

295
beta glukan

Bağışıklık sistemini üzerinde büyük etkisi olan beta glukan nedir, beta glukanın faydaları nelerdir? İşte cevaplar…

Beta Glukan Nedir?

Beta glukan, mantar, bakteri, lif, yulaf, arpa gibi bitkilerin hücre duvarında bulunan şekerlerdir. Bağışıklık hücrelerinin faaliyetlerini kuvvetlendirip, bağışıklık sistemini uyaran bir polisakkarittir. Buda güçlü bir bağışıklık sistemi anlamına gelir. Antioksidan özelliği bulunan beta glukanın kanser, diyabet, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol tedavisini desteklediğine dair çalışmalar yapılmaktadır. Sağlık üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle uzun zamandan beri kullanılmaktadır.  Vücutta bulunmadığı için takviye olarak alınır. İmuneks olarak da adlandırılan Beta glukan, mevsim geçişleri, nezle, grip, üst solunum yolları gibi hastalıklarda destek ürün olarak kullanılır. 

Beta Glukanın Faydaları Nelerdir?

  • Yulafta bulunan beta glukan, yüksek kolesterolü kontrol altında tutabilir.
  • Yapılan çalışmalarda yulafta bulunan beta glukanın kolesterol seviyelerini düşürmeye ve buna bağlı olarak kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.(1)
  • Kan şekeri seviyesini düzenler. Tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır.
  • Yara tedavisinde faydalı olduğuna dair çalışmalar bulunmaktadır.
  • Yapılan çalışmada yüksek beta glukan içeren yiyecekler yendiği zaman sindirim sisteminde daha kısa zincirli yağ asitleri üretildiği gözlemlenmiştir. Bu durum beta glukanın sindirimi desteklediğini göstermektedir.(2)
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmesinden dolayı grip, soğuk algınlığı, alt ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar.
  • Beta glukanın kansere karşı savaşan bir dizi hücre ve proteini aktive edebileceğini gösteren araştırmalar olmasına rağmen bu araştırmalar henüz başlangıç düzeyindedir.

Unutmayalım, tüm hastalıklardan korunmanın yolu güçlü bir bağışıklık sisteminden geçer.

Hangi Besinlerde Bulunur: En yüksek miktar yulaf ve arpada bulunur. Doğal ekmek mayaları, tam tahıllar, mantar ve lif bakımından zengin hurma, taze meyve, enginar ve patates.

Hamileyseniz, herhangi bir sağlık sorununuz yada düzenli olarak kullandığınız ilaç varsa, herhangi bir takviye kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışarak tüketmeniz tavsiye edilir.