Biberiye Yağının Faydaları Nelerdir? Biberiye Yağı Neye İyi Gelir?

27
biberiye yağının faydaları

Biberiye yağı… Selülitleri gidermedeki başarısı ile ön plana çıkan biberiye yağının faydaları bununla sınırlı değil. Antik Yunanistan ve Roma’da hafızayı güçlendirdiğine inanılan biberiye yağı, pek çok özelliği ile tam bir şifa kaynağı. İşte şifa kaynağı biberiye yağının faydaları, biberiye yağı neye iyi gelir?…

Öncelikle Biberiye ile Tanışalım

biberiye yağı neye iyi gelir

Biberiye, nane, fesleğen, kekik ve melisa ile birlikte ballıbabagiller familyasına ait, iğneye benzer ince yapraklı, yaprak dökmeyen bir çalıdır. Akdeniz bölgesinde yaygın olarak yetiştirilen biberiyenin yapraklarından elde edilen yağı, alternatif tıptan kozmetiğe kadar pek çok alanda kullanılmaktadır.

Biberiye Yağının Faydaları… Biberiye Neye İyi Gelir?

  • Yapılan araştırmalarda biberiye yağını koklamanın konsantrasyonu artırmada ve hatırlamada faydalı olabileceği gözlemlenmiştir. Hatta Alzheimer olan kişilerde dahil demans hastalığı olan yaşlı kişilerde, beyin fonksiyonunu iyileştirebileceğini göstermektedir.
  • Biberiye yağı stresi azaltır ve vücut üzerinde zararlı etkileri olabilecek olan kortizol seviyesini azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, biberiye yağı deriye uygulandığı taktirde şişlik, ağrı ve sertliğe yol açan doku iltihabını azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Biberiye yağı ile masaj yapmak, üşüyen el ve ayak parmaklarınızı ısıtmaya yardımcı olabilir.

biberiye yağı

  • Düzenli olarak selülitli bölgeye sürüldüğü taktirde selülitin azalmasına yardımcı olabilir.
  • Biberiye yağı, bazı böceklerden kurtulmaya, sivrisinek, kene gibi kan emici böcekleri uzaklaştırmaya yardımcı olur.
  • Saç diplerine uygulanan biberiye yağı, saçların dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir.
  • Aynı zamanda baygınlık geçiren kişiye biberiye yağı koklatmak ayılması için yardımcı olur.
  • Vücutta oluşan morlukların üzerine biberiye yağı uygulandığı taktirde, cildin kendini yenilemesine yardımcı olarak morluğun geçmesini hızlandırır.

Biberiye Yağı Nasıl Kullanılır?

biberiye yağının faydaları

Biberiye yağı, koklayarak ve cilt üzerine uygulayarak kullanılır. Biberiye yağı uçucu bir yağdır ve genellikle uçucu yağları cildinize uygularken jojoba yağı gibi nötr bir taşıyıcı yağ ile birlikte kullanılması önerilir. Ve yetişkinler için 1 çay kaşığı taşıyıcı yağa 3-6 damla uçucu yağ eklemek gerekir. Biberiye yağı konsantre olduğu için, tek seferlik kullanımda bir kaç damla eklemek yeterlidir.

Hamilelik ve emzirme döneminde, yüksek tansiyonu ve epilepsi rahatsızlığı olan kişilerin biberiye yağı kullanması önerilmez. Aynı zamanda uçucu yağları göz çevresine yada hasarlı bir cilde uygulamaktan kaçınmanız gerekir. Aşırı biberiye yağı kullanımı, sürekli mide bulantısı ve akciğerde ödem gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekir.

Biberiye Yağı Nasıl Yapılır?

3-4 dal taze biberiye

2 bardak jojoba yağı yada zeytinyağı yada tatlı badem yağı

Biberiye yapraklarını soğuk suyun altında iyice yıkadıktan sonra sap kısımlarından ayırın. Küçük bir tencerenin içine tercih ettiğiniz yağı ekleyin. Fakat eğer biberiye yağını yemeklerde kullanacaksanız kesinlikle zeytinyağı kullanmalısınız. Yağı hafif ısıtın ve biberiye yapraklarını ekleyin. Biberiyeleri yağın içinde 5 dakika ısıttıktan sonra ocağın altını kapatın ve yağ oda sıcaklığına gelene kadar bekletin. Daha sonra metal bir süzgeçle biberiyeleri ayırın ve yağı vakumlu bir kavanoz içine koyarak ışık almayan, serin bir yerde saklayın. Yağınız soğuduktan sonra kullanabilirsiniz.

Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Kaynakça: https://www.healthline.com/nutrition/rosemary-oil-benefits#TOC_TITLE_HDR_12