Bichon Frise (Bişon Çuha) Özellikleri ve Bakımı

256
bichon frise

Ülkemizde “Bişon Çuha Köpeği” olarak bilinen bichon frise, kökeni Fransa olarak kabul edilen sevimli bir köpek cinsidir. Kelime anlamı “kıvırcık köpek” olan bu sevimli tüy yumağı dostumuz, 1971 yılında AKC tarafından tanınmıştır. Avrupa ülkelerinde ve özellikle İngiltere’de çok popüler olan bu sevimli dostumuzu yakından tanımak ister misiniz? İşte Bichon Frise (Bişon Çuha) özellikleri ve bakımı hakkında bilinmesi gerekenler.

Bichon Frise Özellikleri

Küçük köpek ırkları arasında yer alan bişon çuha köpeğinin ağırlığı 3-5 kg arasında değişir. Yükseklikleri erkelerde 23-30 cm dişilerde ise 23-28 cm arasındadır. Yumuşak, ipeksi alt kürk ve çok sıkı olmayan kıvırcık dış kürkü ile çift kürke sahip olan bişon çuhanın tüyleri alerjik değildir. Tüy rengi genellikle beyazdır fakat kayısı rengi veya gri renkte kabul edilir. Tüyleri 10 cm kadar olabilirken, tüylerin sadece yüzünde ve ayaklarında ona yuvarlak bir görüntü verecek şekilde kesilmesi veya “poodle” kesimi, yarışmalarda kendine has bir görünüm sağlar.

Bişon çuha köpeği orantılı bir vücut yapısına sahiptir. Kafa yapıları yuvarlak, boyunları uzundur. Koyu renkli ve yuvarlak gözleri, parlak siyah burnu ile çok sevimli bir köpek cinsidir. Kulakları tüylerle kaplı ve aşağı doğru sarkıktır. Kuyruk sırtta kıvrık olarak taşınır. İyi gelişmiş göğsü ve aşağı doğru eğik bacaklara sahiptir. Patileri yuvarlak ve tırnakları siyah renktedir.

Karakter ve Genel Huyları

 

bichon frise özellikleri

Bişon çuha köpeği, daima ilgi odağı olmayı isteyen, mutlu ve eğlenceli bir köpek cinsidir. Neşeli ve şımarık tavırları ile evinizi şenlendirecektir.

Sahibine çok bağlıdır ve eğer evinizde başka bir evcil hayvan varsa kıskançlık yapabilir. Diğer küçük köpek cinslerinde de olduğu gibi yalnız kalmayı hiç sevmez ve ayrılık anksiyetesine eğilimlidir. Bu durum yüksek sesle havlamasına ve yaramazlık yapmasına sebep olabilir.

Bişon çuka, zeki bir köpek cinsidir ve bu nedenle kolay öğrenir. Aynı zamanda uyumlu yapısı ile ilk kez köpek evlat edinecekler için iyi bir tercihtir. Çocuklarla ve diğer köpeklerle arası iyi olan, yabancılara karşı sert davranışlar sergilemeyen  bu tüy yumağı dostumuz, apartman dairesinde beslemek için uygun bir ırktır.

Hayat dolu, sıcakkanlı ve oyuncu olan bişon çuha köpeğinin de diğer köpek cinslerinde olduğu gibi küçük yaşta sosyalleşmesi gerekir.

Elbette bunlar bişon çuha köpeğinin genel karakteristik özellikleridir ve her bişon çuha köpeği aynı karaktere sahip olacak anlamına gelmez. Aynı zamanda bir köpeğin karakterini belirlemede, küçük yaşta aldığı eğitim ve sosyalleşme gibi faktörlerin önemli rol oynadığını unutmamak gerekir.

Bichon Frise Bakımı

bichon frise bakımı

Bişon çuha köpeğinin bakımında zorlanacağınız tek konu tüy bakımıdır diyebiliriz. Çok fazla tüy döken bir köpek cinsi değildir fakat güzel ve bakımlı görünmesi için kıvırcık tüylerinin her gün taranması gerekir. Ve 4 hafta da bir profesyonel tıraş gerekmektedir.

Tüy bakımının dışında kulakları ve tırnakları düzenli olarak kontrol edilmelidir. Kulaklarında kir görüldüğü taktirde veterinerin önerdiği solüsyonla silinmeli, tırnakları iki haftada bir kesilmelidir. Eğer gözlerinde akıntı varsa, leke yapmaması için yumuşak nemli bir bezle silmeniz önerilir.

Bişon çuha köpeği aktif bir köpek olduğu için egzersiz ihtiyacının büyük bir kısmını karşılar. Fakat günlük 30 dakikalık yürüyüşler onları çok mutlu edecektir. Aynı zamanda bu yürüyüşler kilo almasını engellemeye de yardımcı olacaktır.

Özellikle pire alerjisine yatkın oldukları için düzenli veteriner kontrolü ve aşılarının yapılması gerekir. Ortalama yaşam süresi 12-15 yıl olan bişon çuha köpeği genel olarak sağlıklı bir ırktır. Fakat diğer köpek cinslerinde olduğu gibi genetik olarak yatkın oldukları bazı hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Göz akıntısı
  • Katarakt
  • Kulak hastalıkları
  • Deri hastalıkları
  • Epilepsi
  • Mesane sorunları
  • Diz kapağı bozuklukları
  • Pire alerjisi gibi hastalıklardır.

Düzenli veteriner kontrolü ile bu sevimli tüy yumağı dostumuza sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.