Bichon Havanese Özellikleri ve Bakımı

148
bichon havanese özellikleri

Küba’nın milli köpeği olan bichon havanese, karakteristik özellikleri ile çok sevilen ve tercih edilen bir küçük köpek cinsidir. Özellikle apartman hayatına mükemmel uyumu ile evde beslenebilecek küçük köpek cinsleri arasında yer alır. Eğer bu sevimli dostumuzu daha yakından tanımak istiyorsanız işte bichon havanese özellikleri, bakımı ve karakteri hakkında her şey…

Bichon Havanese Özellikleri

bichon havanese bakımı

Bu sevimli dostumuz ipeksi uzun tüyleri ve masum bakışları ile dikkat çeker. Tek katmanlı olan tüyleri sık ve dalgalıdır. Tüy rengi beyaz, krem, siyah, altın, gümüş gibi renklerde olabilir. Kendisi gibi küçük olan gözleri koyu renktedir. Kulakları düşük, kuyruğu uzun ve sırtına doğru kıvrıktır. Boyutuna oranla güçlü bir kas yapısına sahiptir.

Havanese köpek cinsi boyu en fazla 25 cm, vücut ağırlığı 3-6 kg arasında değişir. Ortalama yaşam süreleri ise 12-15 yıl arasında değişmektedir.

Bichon Havanese Karakteri

bichon havanese karakteri

Bichon havanese, oldukça uysal, akıllı, oyun oynamayı seven ve sahibine bağlı mükemmel bir aile köpeğidir. Sahibine olan bağlılığı sebebiyle evde yalnız kalmaktan hiç hoşlanmaz. Eğitimi oldukça kolay olan havanese, şefkatli kişiliğini çocuklar, diğer köpek ve kedilerle iyi anlaşarak da gösterir. Henüz yavru iken gereksiz yere havlamama konusunda eğitildiği taktirde  yabancılara karşıda oldukça sakin davranır.

Boyutlarına oranla enerjileri oldukça yüksektir. Çocuklarla oyun oynamayı ve ailesi ile vakit geçirmeyi çok severler. Havanese köpeği bu olumlu karakteri ile özellikle apartman dairesinde yaşayanl aileler için mükemmel bir tercihtir.

Bichon Havanese Bakımı

bichon havanese özellikleri

Havanese, uzun tüylü olmasına rağmen çok fazla tüy döken bir köpek cinsi değildir. Elbette ki bu durum köpeğinizin tüy uzunluğuna bağlı olarak değişir. Eğer köpeğinizi tıraş ettirmek istemiyorsanız tüy dökmesi daha fazla olacaktır. Ve tüylerinin dolaşmaması ve düğüm olmaması için her gün düzenli olarak taramanız gerekir. Özellikle kulak ve pati içindeki tüylerin düzenli olarak ucu küt bir makasla kesilmesi gerekir. Diğer köpek cinslerinde olduğu gibi tırnak bakımına da özen göstermek gerekir.

Kilo almaya eğilimli olduğu için beslenmesine dikkat edilmeli, yaşına ve kilosuna uygun mama ile beslenmelidir. Aynı zamanda enerjik olan bu sevimli dostumuzu her gün uzun yürüyüşlere çıkarmanız onu mutlu edecektir.

Genel olarak sağlıklı bir ırk olsa da diğer köpek cinsleri gibi yatkın oldukları hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar; deri problemleri, prograsive retinal atrophy, katarakt, kalça ve dirsek displazisi, sağırlık gibi sağlık problemleri olabilir. Düzenli veteriner kontrolleri ile bu sevimli dostumuza sağlıklı ve mutlu bir yaşam sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Bichon Frise (Bişon Çuha) Özellikleri ve Bakımı