Birman Kedisi Özellikleri ve Bakımı

353
birman kedisi

Birman kedisi, tapınak kedisi olarak bilinen ve kökeni Birmanya olan fakat Fransa’ya götürüldükten sonra oldukça popüler olan bir kedi cinsidir. Eşsiz bakışları ve Siyam kedisine benzeyen yüz ifadesiyle herkesi kendine hayran bırakan uysal bir kedidir. Birman kedisinin kökeni tam olarak bilinmese de bazı kaynaklar siyam kedisi ve Ankara kedisi ile bir bağının olduğunu belirtmektedir. Rivayetlere göre Kraliçe Burma’nın kutsal kedisi olarak da bilinen birman kedisini daha yakından tanımak isterseniz işte birman kedisi özellikleri, karakteri ve bakımı ile ilgili detaylar…

Birman Kedisi Özellikleri

birman kedisi özellikleri

Görünüş olarak siyam kedisine benzeyen birmanlar , uzun ve yumuşak tüylere sahiptir. Temel rengi beyaz yada krem rengi olup bu renklerin üstünde çikolata, leylak, mavi, tekir gibi noktalar bulunmaktadır. Birman yavrusu doğduğu zaman beyaz renktedir ve nokta renkleri 1 haftadan sonra belli olmaya başlar. Bu noktalar yüz, kulak, kuyruk ve bacaklarında görülmektedir. Temel renginin dışında 20 farklı renkte de olabilir. Bunlar en çok kahverengi, leylak (sütlü çikolata) ve mavi (gri) renktedir.

Safir mavisi gözleri ve kulakları yuvarlaktır. Orta boy kedi ırkları arasında yer alan birmanların kuyrukları da orta uzunlukta ve uzun tüylüdür.

Vücut ağırlığı olarak dişiler 3-5 kg, erkekler 4-6 kg arasında değişmektedir. Ortalama yaşam süreleri 12-15 yıl arasındadır.

Birman Kedisi Karakteri

birman kedisi karakteri

Aslında birmanların sadece dış görünüşü değil aynı zamanda konuşmayı çok sevmeleri de siyam kedileri ile benzerlik göstermektedir. Bu sevimli dostumuzun ses tonu siyam kedisine oranla daha yumuşaktır. En uysal kedi cinsleri arasında yer alan birmanlar tam bir kucak delisidir. İlgi odağı olmayı seven, sahibini sürekli takip eden, keşfetmeyi seven, neşeli ve meraklı kedilerdir.

Oldukça şefkatli olan birmanlar çocuklarla ve köpeklerle iyi anlaşır. Ne kadar uysal olsalar da diğer kedilerle sorun yaşayabilirler. Özellikle çocuklarla çok iyi anlaşıyor olmaları birmanları mükemmel bir aile kedisi yapmaktadır.

Birman Kedisi Bakımı

birman kedisi bakımı

 

Birmanlar, tüyleri uzun olduğu için haftada en az iki kez uygun bir fırça ile taranmalıdır. Özellikle ilkbahar aylarında daha fazla tüy döktüğü için bu dönemlerde tüy bakımına daha fazla özen göstermek gerekir.

Birmanlar çok enerjik olmadıkları için kilo almaya eğilimli bir ırktır. Bu nedenle beslenmesine dikkat edilmeli, yaşına, sağlığına ve kilosuna uygun mamalar tercih edilmelidir.

Diğer tüm kedi cinslerinde olduğu gibi tırnak bakımına özen gösterilmeli ve tırnakları iki haftada bir kesilmelidir. Göz ve kulakları düzenli olarak kontrol edilmeli ve gerekli durumlarda nemli bezle silinmelidir.

Birmanlar genel olarak sağlıklı kedilerdir. Fakat diğer kedi cinslerinde olduğu gibi kalıtsal olarak yatkın oldukları hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Hipertrofik kardiyomiyopati
  • Mide rahatsızlıkları
  • Titreme
  • Kalıtsal hipotrikoz
  • Gözlerde tüy oluşumu
  • Sponjiyöz dejenerasyon
  • Obezite olarak sayılabilir.

Bu sevimli dostlarımıza düzenli bir veteriner kontrolü ile sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.