Böğürtlenin Faydaları Nelerdir? Böğürtlen Neye İyi Gelir?

69
böğürtlenin faydaları

Sağlıklı ve dengeli beslenmede meyvelerin yeri tartışılmaz. Pek çoğu antioksidan özelliğe sahip olup, her şeyde olduğu gibi aşırıya kaçmadan tüketildiği zaman sağlığımız üzerinde pek çok fayda sağlıyorlar. İşte bunlardan bir tanesi de, benimde severek tükettiğim böğürtlen.  En fazla antioksidan içeren ilk 10 besin içerisinde yer alan böğürtlenin faydalarını sizler için araştırdım. İşte antioksidan deposu böğürtlen ve böğürtlenin faydaları

Böğürtlen Nedir?

böğürtlen

Böğürtlen, gülgiller (Rosaceae) familyasından, yol kenarlarında, fundalıklarda, çalılıklarda yetişen bir meyvedir. Vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir. A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B6 vitamini, C vitamini, E vitamini, K vitamini içerir. Aynı zamanda böğürtlenin içeriğinde demir, kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum, manganez ve çinko mineralleri bulunmaktadır. Böğürtlenin içerdiği bu vitamin ve minerallerle süper gıda olarak adlandırılmasına şaşmamak gerekir.

Böğürtlenin Faydaları

böğürtlenin faydaları

  • Böğürtlende bulunan antioksidanlar, serbest radikallerle savaşmasına ve nöronların iletişim şeklini değiştirmesine yardımcı olur. Bu durum yaşlanmaya bağlı hafıza kaybını önlemeye yardımcı olabilir ve beyin sağlığını iyileştirebilir.
  • Böğürtlende bulunan vitamin ve mineraller bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur. Vücudu hastalıklardan ve enfeksiyonlardan korur.
  • Böğürtlen çok iyi bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini, kemiklerde, bağ dokularında ve kan damarlarında bulunan kolajen üretimini artırarak cildin yenilenmesine, yaraların hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir.
  • Böğürtlen kemik sağlığı için oldukça önemli olan K vitamini, kalsiyum, manganez gibi mineraller içerir. Manganezin, sağlıklı kemik gelişimi, güçlü bağışıklık sistemi, kanın pıhtılaşmasını sağlamak,  kan şekerini düzenlemek gibi faydaları bulunmaktadır. Bu nedenle böğürtlen tüketmek kemik erimesini önlemeye, kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı olabilir.

  • Böğürtlen lif oranı yüksek bir besindir. Lif oranı yüksek besinler tüketmek, sindirim sistemi sağlığı açısından önemlidir. Şişkinlik, kabızlık, mide ağrıları gibi sorunlara yardımcı olabilir. Bunun dışında kolesterolü düşürmek, kan şekeri seviyesini kontrol etmek, uzun süre tokluk hissi vererek kilo vermeye yardımcı olmak gibi faydaları da vardır.
  • Aynı zamanda böğürtlen içerdiği K vitamini ile hormon işlevini düzenlemeye yardımcı olarak ağrılı adet sancılarını önlemeye yardımcı olabilir.

Böğürtlenin kanserle mücadele edip etmediği ve kalp hastalıklarını önlemede yardımcı olup olmadığı konusunda ise daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu belirtilmekte. Fakat bugüne kadar yapılan çalışmaların heyecan verici olduğuda artı parantez olarak belirtilmiş. Sonuç ne olursa olsun bence herşeyde olduğu gibi aşırıya kaçmadan tüketmekte fayda var..

Herhangi bir sağlık probleminiz, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa, kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Sağlıklı, mutlu günler…

Kaynakça

Benefits of Blackberries