Border Collie Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

281
border collie köpek cinsi özellikleri

Border Collie, İngiltere-İskoçya sınırında yaklaşık 300 yıldır çoban köpeği olarak kullanılan bir ırktır. Dünyanın en zeki köpeği olarak kabul edilen bu ırk yetenek yarışmalarında da bunu ispatlamaktadır. En çok tercih edilen köpek cinslerinden biri olan Border Collie köpek cinsi özellikleri ve bakımı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız işte detaylar…

Border Collie Köpek Cinsi Özellikleri

Zekası ile herkesi kendine hayran bırakan Border Collie, eğitime cevap veren ve oldukça aktif bir köpektir. Hiç bir şey yapmadan oturamayacak kadar zeki ve aktiftir. Bu nedenle apartman hayatına pek uygun değildirler. Border’lar için sürekli çalışma imkanı ve egzersiz şarttır. Mutlu olabilmeleri için uğraşacakları bir görev, ilgi ve yoğun eğitim programına ihtiyaç duyarlar. Eğer köpeğinize ayıracak fazla vaktiniz yoksa kesinlikle tercih edilmemelidir. Sıkıldıkları zaman evdeki eşyalara zarar verirler. Border Collie’ler  yavruyken sahiplenip sosyalleştirildiği taktirde diğer köpek ve çocuklarla iyi anlaşır. Oldukça yüksek iç güdüye sahiptirler. Bu nedenle arama kurtarma çalışmalarında da en çok tercih edilen ırktır.

border collie

Border Collie, siyah, beyaz ve kahverengi tonlarında, kalın ve sık bir kürke sahiptir ve düzenli olarak taramak gerekir. Ortalama yaşam süreleri 10-14 yıl arasında değişiklik gösterir. Ağırlıkları 14 kg- 20 kg arasındadır. Boyları erkeklerde 51 cm-58 cm, dişilerde ise 46 cm-53 cm arasında değişir. 

Border Collie Bakımı

border collie

Her ırk da olduğu gibi bu ırkında sağlıklı hayat sürebilmesi için düzenli bir bakıma ihtiyacı vardır. Tüylerini düzenli olarak taramanız gerekir. Aynı zamanda oldukça aktif olan Border’ların kulak ve göz çevresinde biriken tozları nemli bir bez ile temizleyebilirsiniz. Kaliteli köpek maması ile beslenmeli, sürekli egzersiz ve veteriner muayenesi aksatılmamalıdır. Yılda bir iki defa banyo yaptırabilir yada kuru şampuan kullanabilirsiniz. 

Oldukça dayanıklı köpekler olsalar da bazı hastalıklara yatkınları vardır. Kalça displazisi, Collie göz anomalisi, progresif retina atropisi, epilepsi ve alerji ırkın yatkın olduğu hastalıklardır. 

Eğer bahçeli bir eviniz ve köpeğinize ayıracak vaktiniz varsa sahiplenilmesi gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here