Boston Terrier Özellikleri ve Bakımı

98
boston terrier

Boston terrier, dövüşçülüğü ile ün kazanmış olmasına rağmen günümüzde oldukça uysal bir köpek haline gelmiş hatta Amerikan beyefendisi olarak bilinen bir köpek cinsidir. Amerika kökenli bir ırk olup 1893 yılında köpek ırkı olarak resmen kabul edilmiştir. Geçmişte vahşi köpek cinsleri arasında yer almış olsa da günümüzde bu vahşiliğinden eser kalmamıştır. Gerek boyutu gerekse iyi huylu karakteri ile evde beslenebilecek küçük köpek cinsleri arasında yer alır. Bu sevimli dostumuzu daha yakından tanımak isterseniz işte Boston terrier özellikleri, karakteri ve bakımı ile ilgili detaylar…

Boston Terrier Özellikleri

boston terrier özellikleri

Boston terrier, minicik boyutuna rağmen oldukça kaslı bir vücut yapısına sahiptir. Bacakları da kısa ve kaslı bir yapıya sahiptir. Üçgen görünümlü büyük kulaklara sahiptir. Basık burnu, düşük yanakları, koca gözleri ve kısacık kuyruğu ile oldukça sevimli bir köpek cinsidir. Tüyleri kısa, sık ve serttir. Tüy rengi siyah-beyaz, koyu kahve-beyaz olabilir. Kulakları koyu renkte ve alnı beyaz renktedir.

Vücut ağırlığı 4-11 kg, boyları 38-43 cm arasında değişmektedir. Ortalama yaşam süresi ise 13-15 yıldır.

Boston Terrier Karakteri

boston terrier karakteri

Boston terrier oldukça duygusal ve sahibine bağlı bir köpek cinsidir. Sevimli ve uysal yapıları, insanlarla  kurdukları  dostluklar nedeniyle en popüler köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Sahibine karşı inanılmaz derecede naziktir ve onu üzmemek için elinden geleni yapar ve sahibi ile vakit geçirmeye bayılır. Bu nedenle yalnız kalmayı hiç sevmez.

Aynı zamanda zeki bir köpek cinsidir. Zeki olması ve öğrenmeyi sevmesi onu kolay eğitilebilir bir köpek cinsi yapmaktadır. Ses tonuna karşı oldukça hassastır. Bu nedenle ev ortamındaki enerjiyi rahatlıkla algılayabilir. Bazı durumlarda içindeki liderlik ruhu ön plana çıkarak inatçı tavırlar sergileyebilir. Tutarlı davranışlar sergilemesi için eğitimine devam edilmelidir.

Sevgi ve hayat dolu olan Bostonlar ailenin bir parçası olmayı çok severler. Yabancılara karşı nazik ve sıcak davranır. Diğer köpeklerle arası çok iyi olmasa da diğer evcil hayvanlarla arası iyidir. Çocukları çok sevdikleri söylenemez fakat küçük yaşta eğitildikleri taktirde duygusal ve şefkatli yapıları sayesinde çok iyi arkadaş olabilirler. İyi bir sosyalleşme dönemi ile tüm hayvan ve insanlarla iyi geçinebilen bir köpek cinsidir.

Boston Terrier Bakımı

boston terrier bakımı

Boston terrier köpek cinsinin bakımı oldukça kolaydır. Tüyleri kısa olduğu için her gün taranmaya ihtiyaç duymaz ve orta derecede tüy döker. Haftada bir taramanız yeterlidir. Gerekli durumlarda yıkanmalıdır. Egzersiz ihtiyacını karşılamak için düzenli  yürüyüşler köpeğinizin zinde kalmasını sağlayacaktır.

Kulakları sık sık kontrol edilmeli, yüz ve göz çevresi her gün nemli bezle silinmelidir. Diş sağlığı açısından yavruluk dönemlerinde diş fırçalama işlemine alıştırmanız önemlidir. Mutlaka kaliteli köpek maması ile beslenmesine özen göstermeniz gerekmektedir.

Boston terrier genel olarak sağlıklı bir köpek cinsidir. Fakat diğer köpek ırklarında olduğu gibi bu sevimli dostlarımızın da kalıtsal olarak yatkın oldukları hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar; Kalp hastalıkları, basık burunlarından dolayı solunum güçlüğü, deri hastalıkları, zor doğum gibi sayılabilir. Bu sevimli dostlarımıza düzenli veteriner kontrolü ile sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.