Boxer Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

140
boxer köpek

En popüler köpek cinsleri arasında yer alan boxer, Almanya kökenli bir köpek cinsidir. Oyuncu yapıları ve bitmeyen enerjileri ile köpekler aleminin “Peter Pan’ı” olarak adlandırılan bu sevgi dolu dostumuzu tanımaya ne dersiniz? İşte boxer köpek cinsi özellikleri ve bakımı hakkında bilinmesi gerekenler.

Boxer Köpek Cinsi Özellikleri

Boksörler, iri köpek cinsleri arasında yer almasa da büyük, güçlü ve kaslı bir vücut yapısına sahiptir. Kafaları kare şeklinde ve kulakları sarkıktır. (Her ne kadar kulakları ve kuyrukları kesilmiş boksörlere rastlansa da bu kesinlikle kabul edilebilir değildir. Tıbbi olarak gerekmediği sürece, bırakın o kulaklar ve kuyruklar doğal kalsın…)

Son derece güçlü çene yapısı vardır. Sarkık yanakları ve siyah maskesi ile dikkat çekmektedir. Gözleri koyu kahverengi ve geniştir. Burun ise basık, iri ve siyah renktedir. Güçlü ve zarif boynu, yukarıda taşıdığı kuyruğu ile etkileyici bir görünüme sahiptir.

boxer köpek özellikleri

Boksörün tüyleri kısadır ve parlak, sıkı kürkünün iki ana rengi vardır. “Brindle” olarak adlandırılan koyu kahverengi üzerine kaplan deseni gibi olan ve “Fawn” olarak adlandırılan açık kahverengidir. Beyaz renkte olanlar pek çok köpek kulübü tarafından tanınmamaktadır. Bu standart renklerde beyaz lekeler görülebilir. Yaygın olmasa da siyah ya da albino boksörlere de rastlanabilir ve onlarında vücudunda beyaz bölgeler olabilir. Maskeleri siyah veya beyaz lekeli siyah olabilmektedir.

Boksörlerin olgunlaşması uzun zaman alır ve bu üç yıl sürer. Yetişkin erkeklerde 57-63 cm, dişilerde 53-58 cm arasında değişmektedir. Ağırlıkları ise erkeklerde ortalama 30 kilogram, dişilerde ise ortalama 25 kilogramdır.

Boxer Karakteri

Boksör, oyuncu ve bitip tükenmeyen bir enerjiye sahiptir. Geçmişte köpek dövüşlerinde kullanılmış olmalarına rağmen, agresif eğilimleri olmayan nazik bir köpek cinsidir. Şefkatli ve sadık bir arkadaştır. Mutlu ve canlı yapıları ile evinize neşe katacaktır.

Boksörlerinde diğer köpek cinslerinde olduğu gibi yavruluk döneminden itibaren çok iyi eğitilmesi ve sosyalleştirilmesi gerekmektedir. Çok sayıda insanla ve diğer hayvanlarla sosyalleşmesi gerekir. İnsanların üzerine atlamayı severler ve bundan kaçınmaları gerektiği öğretilmelidir. İyi sosyalleşmiş bir boksör, çocuklarla, diğer köpekler ve ev hayvanları ile iyi geçinir.

boxer köpek bakımı

Boksörler işçi grubu köpeklere dahil olsalar da, daha çok aile dostu olarak tercih edilmektedir. Cesaretleri ile ünlü bu dostumuz mükemmel bir koruma köpeği olarak, askeri ve polis görevlerinde de kullanılır. Keskin işitme duyularına sahiptir. Oldukça zeki ve sadıktır.

Boksör köpek cinsinin içgüdüleri oldukça gelişmiştir. Dost ve davetsiz misafirleri ayırt edebilme bakımından inanılmaz bir hisse sahiptir. İlk başta genellikle yabancılara güvenmezler, fakat ailesine karşı tehdit algılamadıkları sürece saldırmazlar. Yüksek egzersiz ihtiyaçları karşılandığı taktirde apartman dairesinde bakılabilir fakat onlar için en uygun yaşama alanı bahçeli bir evdir.

Boxer Köpek Cinsi Bakımı

boxer köpek özellikleri

Boksörlerin kısa tüyleri çok az tarama gerektirir. Haftada bir veya iki kez taramak yeterlidir. Kedi gibi kendilerini temizleyebilirler. Bu nedenle gerekmedikçe yıkanmaya ihtiyacı yoktur. Orta derecede tüy dökerler.

Egzersiz ihtiyacı oldukça fazla olan bir köpek cinsidir. Egzersiz ihtiyacını karşılamak ve kaslarını zinde tutmak için günde en az iki kez yarım saatlik yürüyüşler yapın yada oyun oynayın. Veya uzun yürüyüşlerle egzersiz ihtiyacını karşılayın. Günlük olarak egzersiz ihtiyacının karşılanması, hem fiziksel hem de ruhsal açıdan çok iyi gelecektir.

Boksörler için en uygun yaşama alanı bahçeli bir ev olsa da, kısa burunları ve kısa tüyleri nedeniyle ne soğuğa ne de sıcağa dayanamazlar. Bu nedenle ev içerisinde tutulması en iyisidir. Sıcak havalarda egzersiz ihtiyacı için günün serin saatlerini tercih etmeye özen gösterin.

Tırnakları doğal yollarla aşınmadıysa tırnak bakımına özen gösterilmeli ve düzenli olarak kesilmelidir. Dişleri her gün fırçalanmalıdır. Eğer her gün fırçalayamıyorsanız haftada birkaç kez fırçalayın. Bu konuda yavru iken alıştırmanız önemlidir. Düzenli olarak kulak ve gözlerini kontrol etmeniz olası sağlık sorunlarını erken belirlemenize yardımcı olacaktır.

Beslenme ihtiyaçları için kaliteli mamalar tercih edilmeli ve günde iki öğün olarak verilmelidir. Miktar ve mama seçimi konusunda veterinere danışmak, sağlıklı bir beslenme için önemlidir.

Ortalama yaşam süreleri 11-14 yıl olan boksörler genel olarak sağlıklı bir köpek cinsidir. Fakat diğer köpek cinslerinde olduğu gibi genetik olarak yatkın olduğu hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Aort darlığı
  • Kanser
  • Dejeneratif miyelopati
  • Kalça çıkığı
  • Aritmojenik sağ ventrikül kardiyomiyopatisi
  • Tiroid yetmezliği
  • Allerji
  • Beyaz boksörlerde sağırlık gibi hastalıklardır.

Boksörlerin en olumsuz yönleri salya ve horlama problemleridir. Düzenli veteriner kontrolü ile bu cesur dostlarımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.