British Shorthair Özellikleri ve Bakımı

424
british shorthair özellikleri

British shorthair, çok az değişime uğramış kedi ırklarından biridir. Mısır kökenli olup İngiltere’yi işgal eden Romalılar tarafından İngiltere’ye geldiği düşünülmektedir. Romalılar İngiltere’den sürüldükten sonra orada kalan ve sadece İngiltere’de ki kedilerle çiftleşerek gerçek gelişimlerini tamamlayarak British shorthair ismini almışlardır. 1871 yılında düzenlenen dünyanın ilk kedi showuna katılarak tüm dünyaya tanıtılmış ve popüler bir hale gelmiştir. İran kedisinin ortaya çıkması ile popülerliğini kaybetse de hala en çok tercih edilen kedi ırklarından biridir. İşte  British shorthair özellikleri ve bakımı ile ilgili detaylar…

British Shorthair Özellikleri

 

british shorthair bakımı

British shorthairlar, kısa ve sık tüyleri, tombul yanakları, yuvarlak kafası ve turuncu gözleri ile oldukça sevimlidir. Kısa ve kuvvetli bacakları ile kaslı bir vücut yapısına sahip orta büyüklükte bir kedi cinsidir. Bakışları ile kendine hayran bırakan bu sevimli dostumuz, genellikle gri mavi tüylere sahiptir. Koyu gri, beyaz, siyah ve açık gri renklerde görülebilir. Tüyleri tek katmanlı ve yumuşacıktır. Bu nedenle çok fazla taranma ihtiyacı duymaz.  

British shorthairlar, oldukça uysal, zeki ve sabırlı bir kedilerdir. Bu nedenle çocuklarla araları gayet iyidir. Rahatına çok düşkün olan bu kedi cinsi kesinlikle kucak kedisi değildir. Kucağa alındığı zaman ters tepkiler verebilir. Tembel gibi görünseler de oyun oynamayı severler. Fakat etrafı kesinlikle dağıtmazlar. Onları hiçbir zaman bir topun yada farenin peşinden deli gibi koşarken, atlayıp zıplarken yada bir yerlere tırmanırken göremezsiniz. Yabancıları ve sıcağı pek sevmezler. Ortalama yaşam süreleri 14-20 yıl arasında değişir. Erkekler 6-10 kg, dişiler 5-7 kg arasındadır. Boyları kuyrukla beraber 55-63 arasında değişmektedir.

Diğer hayvanlarla da arası iyi olan British shorthair en çok tercih edilen kediler arasında yer almaktadır.

British Shorthair Bakımı

Tek katmanlı ve kısa tüylerini haftada bir iki kez taramak ve ölü tüylerden arındırmak gerekir. British shorthairlar kilo almaya meyilli bir kedi cinsi olduğu için beslenmesine özen göstermek gerekir. Diğer ırklarda olduğu gibi diş ve diş eti hastalıkları görülebilir. Bu nedenle kuru mama ile beslenmelerinin yanında dişlerin fırçalanması ve rutin veteriner kontrolü önemlidir. British shorthair  cinsinde hipertrofik kardiyomiyopati ve böbrek hastalıkları ile de karşılaşılabilir. Sıcağı sevmedikleri için sıcak havalarda ılık bir banyo yaptırılabilir. 

Eğer evinizi bir hayvana açmak istiyorsanız tercihinizin barınaklardaki yada sokaklardaki yardıma muhtaç patili dostlarımızdan yana olması dileğiyle. Sağlıklı, mutlu günler…

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here