Brokolinin Faydaları Nelerdir? Brokoli Nasıl Tüketilir?

121
brokolinin faydaları

Lahanagiller (turpgiller)  familyasından olan brokolinin faydaları oldukça fazladır. Tam bir vitamin ve mineral deposu olan brokoli, doğru tüketildiği taktirde pek çok faydası olan bir sebzedir. Brokoli, İtalya kökenli bir sebze olup ağaç benzeri bir yapıda, yeşil başları yenen bir sebzedir. Çok sayıda antioksidan içeren brokoli, bol miktarda C vitamini ve K vitamini içerir. Ayrıca A vitamini, B9 vitamini (folat), potasyum, kalsiyum, demir, çinko, fosfor ve selenyum gibi mineraller içermektedir. 100 gramı sadece 34 kalori olan brokoli iyi bir lif kaynağıdır.

Brokoli, alkali bir sebzedir ve bu nedenle vücudun PH seviyesini dengelemeye yardımcı olur. Brokolinin içeriğinde bulunan flavonoidler(antioksidan etkili bileşikler) ve yüksek miktardaki protein, brokolinin neden süper gıda olarak tanımlandığını açıklamaktadır. Süper gıda brokolinin faydaları neler, brokoli neye iyi gelir, brokoli nasıl tüketilir? İşte detaylar.

Brokolinin Faydaları Nelerdir ? Brokoli Neye İyi Gelir?

1.Kanser riskini azaltır

Serbest radikaller, vücudumuzun yada çevresel faktörlerin sonucu oluşan moleküllerdir. Eğer vücudumuzda serbest radikal seviyesi artarsa hücre hasarı meydana gelir. Bu durum, kanser, kalp hastalıkları, diyabet gibi hastalıklara sebep olur. Turpgillere ait olan sebzeler, kansere neden olan hücre hasarını önleyen, antioksidan etkisi olan sülforafan içerir.(1) Brokoli özellikle prostat kanseri, böbrek kanseri, akciğer ve bağırsak kanseri gibi kanser türleri ile savaşmaya yardımcı olur. Brokolinin içeriğinde bulunan B9 vitamini yani folatın kadınlarda meme kanseri riskini azalttığı bilinir.

2.Kemik ve diş sağlığını korur

Brokoli, K vitamini açısından oldukça zengindir. Kemik sağlığı açısından oldukça faydalı olan  K vitamini, kemiklerin kırılmasına ve zayıflamasına engel olur. Aynı zamanda içerdiği kalsiyum ve C vitamini diş sağlığı açısından da önemlidir. Bu nedenle diyetinize brokoli eklemek oldukça faydalıdır.

 

brokoli neye iyi gelir

3.Brokoli kalp sağlığı açısından önemlidir

Brokolide bulunan sülforafan ve glukorafanin bileşikleri, kalp hastalığına sebep olan kötü kolesterol (LDL) seviyesini azaltır. Bu nedenle brokoli, kalbin normal çalışmasına destek olarak kalp sağlığını korur.

4.Sindirim sistemini güçlendirir

Brokoli iyi bir lif kaynağıdır. Bu nedenle bağırsak sağlığı açısından önemlidir. Kabızlığı önler ve bağırsaklardaki yararlı bakterilerin seviyesini korumaya yardımcı olur.

5.Kan şekerini düzenlemeye yardımcıdır

Brokolinin içeriğinde bol miktarda bulunan krom, kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı olur.

brokoli nasıl tüketilir

6.Bağışıklık sistemini güçlendirir

Brokoli, içeriğinde bulunan pek çok vitamin ve mineraller ile bağışıklık sisteminin güçlenmesinde faydalıdır. Aynı zamanda içerdiği antioksidanlar sebebiyle yaşlanma sürecini yavaşlatır.

7.Cilt  sağlığı açısından önemlidir

Brokoli, cilt ve saç sağlığı açısından önemli olan C vitaminini bol miktarda içermektedir. C vitamini, cilt için gerekli olan kolajen üretiminde yardımcı olur. Buda ciltteki kırışıklıkların azalması anlamına gelmektedir.

Brokoli Nasıl Tüketilir?

İçeriğinde bulunan vitamin ve mineralleri korumak için çiğ yada buharda birkaç dakika pişirilerek tüketilmelidir. Kaynatılarak pişirilen brokoli, tüm besin değerini kaybeder.

 

Herhangi bir sağlık probleminiz, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa, hamilelik ve emzirme döneminde iseniz,  herhangi bir besin yada takviye tüketmeden önce doktorunuza danışmanız gerekir. Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here