Bromelain Nedir? Bromelainin Faydaları Nelerdir?

111
bromelainin faydaları

Bromelain, ananas bitkisinden elde edilen ve protein sindiriminde kullanılan enzimleri içeren sülfür içerikli bir madde grubudur. Orta ve Güney Amerika’da tıbbi rahatsızlıkları tedavi etmek için yüzyıllar boyunca kullanılmıştır. Günümüzde takviye olarak kullanılmaktadır. Bromelainin faydaları ile ilgili  daha fazla çalışmaya ihtiyaç olmasına rağmen muhtemel faydaları nelerdir? Bir göz atalım.

Bromelainin Faydaları Nelerdir?

  • Bromelain, kronik sinüzit ile ilgili semptomları azaltmada etkilidir.
  • Yapılan bir çalışma, bromelainin antienflamatuar ve analjezik özelliklerinin kireçlenme ile ilgili ağrı, yumuşak doku şişmesi ve eklem sertliği için etkili olduğunu göstermiştir.
  • Bromelainin antienflamatuar etkisi, astım ve diğer alerjik solunum yolu hastalığı formları için faydalıdır.
  • Kan inceltici etkiye sahip bir enzimdir.
  • Damarlardaki tıkanma ve pıhtı olumunu engelleyebilir. Bu nedenle kalp krizi, inme ve yüksek tansiyon gibi kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde etkili olabilir.

bromelain nedir

  • Bromelainin inflasyon giderici etkinliği sayesinde spor yaralanmaları, burkulmalarda ve operasyonlardan sonra meydana gelen ödemi gidermek için kullanılır.
  • Antienflamatuar etkisi ile vücuttaki iltihabı azaltabilir.
  • Krem olarak kullanıldığı zaman, yanıklardan oluşan ölü deriyi gidermeye yardımcı olur.(1)
  • Yağ hücrelerinin çevresini saran deforme olmuş kolajen dokuyu parçaladığı ve yağ depolanmasını önlediği için selülit problemine karşı faydalı olabilir.
  • Yapılan çalışma bromelainin, kanserle mücadelede umut verdiğini gösterdi. Kanser hücresi büyümesini olumlu yönde etkileyebilir.(2)

Yan Etkiler ve Riskler: Bromelainin yüksek dozlarıyla yapılan laboratuvar çalışmalarında herhangi istenmeyen bir etkiye rastlanmamıştır. Fakat tüm takviyelerde olduğu gibi bromelaini kullanmadan önce doktora danışmak gerekir. Hamilelik ve emzirme döneminde güvenliği üzerine herhangi bir çalışma yapılmadığı için önerilmez. Bromelainin kan inceltici özelliğinden dolayı kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız kaçınmak gerekir. Aynı sebepten dolayı cerrahi operasyondan 2 hafta kadar önce bromelain tüketilmemesi gerekir. Eğer ananas, buğday, lateks, kereviz, havuç, polen gibi alerjileriniz varsa alerjik reaksiyon gösterme ihtimaliniz bulunabilir.

Herhangi bir sağlık probleminiz, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa,  emzirme döneminde iseniz kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here