C Vitamini Faydaları Nelerdir? Hangi Besinlerde Bulunur?

84
C vitamini faydaları

Sağlığımız açısından oldukça önemli olan C vitamini, vücut tarafından üretilmeyen ve suda çözünebilen bir vitamindir. Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, besin yada takviyelerle alınması gereken bir vitamindir. Güçlü bir antioksidan olarak, sağlıklı ve dengeli beslenmenin olmazsa olmazıdır. Vücutta depolanmayan ve günlük olarak besinlerle alınması gereken C vitamini miktarı kadınlar için 75 mg, erkekler için ise 90 mg’ dır. Fazla alınan miktar vücuttan idrar yada terle atılır. Vücudumuzda önemli görevleri bulunan C vitamini faydaları ve hangi besinlerde bulunur birlikte göz atalım.

C Vitamini Faydaları Nelerdir?

Faydaları saymakla bitmeyen C vitamini, kemik ve cilt sağlığında önemli rolü olan kolajen sentezi üretiminden, hücre hasarını önlemeye kadar pek çok fayda sağlamaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun enfeksiyonlara karşı mücadele etmesine yardımcı olur. Bunların dışında C vitamini faydaları :

  • Yapılan çalışmalar, C vitamininin yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Kanı kalpten taşıyan damarların gevşemesine yardımcı olarak kan basıncı seviyesini düşürmeye yardımcı olur.
  • C vitamini, kandaki ürik asit miktarını düşürerek gut ataklarını önlemeye yardımcı olabilir.
  • Demir, vücutta kırmızı kan hücreleri yapmak ve vücuda oksijen taşımak için oldukça önemlidir. C vitamini, demir emilimini artırarak anemi riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
  • C vitamini güçlü bir antioksidan olarak hücreleri serbest radikal hasarından korur. Serbest radikallerin birikmesi, oksidatif strese ve kronik hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle C vitamini, kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Yüksek tansiyon, trigliserit yada kötü kolesterol gibi faktörler kalp hastalığı riskini artırır. Yapılan çalışmalar, C vitamininin kalp hastalığı risk faktörlerini azaltabileceğini göstermiştir.
  • C vitamini güçlü bir antioksidan olarak yaşa bağlı olarak gelişen unutkanlık gibi hafıza ve düşünme bozuklukları riskini azaltarak hafızayı korur ve güçlenmesine yardımcı olur.
  • C vitamini beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik ederek vücudumuzu enfeksiyonlara karşı korur ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
  • Antioksidan özelliği ve kolajen üretimindeki rolü ile cildin bariyerini koruyarak cilt sağlığı açısından oldukça faydalıdır. aynı zamanda yapılan çalışmalar yara iyileşme süresini hızlandırabileceğini göstermiştir.

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

c vitamini hangi besinlerde bulunur

Herhangi bir sağlık probleminiz, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa, kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Sağlıklı, mutlu günler…

Kaynakça

Vitamin C Benefits