Cane Corso İtaliano Özellikleri ve Bakımı

370
cane corso italiano özellikleri

Cane Corso İtaliano, tarihi çok eskilere dayanan ve avcılık için geliştirilmiş bir köpek ırkıdır. Kuvvetli ve kaslı yapısı ile dikkat çeken Cane Corso’lar İtalya’nın güneyinde ortaya çıkmıştır ve İtalyan Mastiff olarak da bilinirler. Güçlü bir savaş köpeği olan Canis Pugnax ve Neapolitan Mastiff soylarından gelen bir köpek cinsidir. İyi bir bekçi ve koruma köpeği olan bu köpek cinsini daha yakından tanımak isterseniz işte Cane Corso İtaliano özellikleri ve bakımı hakkında her şey…

Cane Corso İtaliano Özellikleri

cane corso özellikleri

Cane Corso, iri yapılı, kuvvetli ve kaslı bir köpek cinsidir. Irkın en belirleyici özelliği kürek kemikleri arasındaki yüksekliktir. Vücut yapısı oldukça kaslı ve dikdörtgen şeklindedir. Başı oldukça büyüktür ve kare şeklindedir. Boynu çok güçlü, kaslı ve uzundur. Belirgin kaşları ve şişkin olan alnın ortasındaki çukurluk en göze çarpan özelliklerinden biridir. Kulakları orta büyüklükte ve sarkıktır.

Ağız ve burun yapısı uzun ve geniştir. Burnu kareyi andırır ve burun delikleri büyüktür. Üst dudakları sarkıktır ve çok güçlü bir çene yapısı vardır. Dudak içleri ve tırnakları siyah renktedir. Koyu renk gözleri orta büyüklükte ve ovale yakın bir şekildedir.

cane corso italiano bakımı

Tüyleri, kısa, çift tabakalı ve oldukça parlaktır. Derisi ise kalın ve sıkıdır. Tüy renkleri siyah, kızıl kahve, açık kahve rengi, açık gri, gri, koyu kahve rengi olabilir. Burun üzerinde, göğüs ve ayaklarında beyaz renkler görülebilir.

Yetişkin Cane Corso İtaliano erkekler de vücut ağırlığı 45-50 kg, dişilerde 40-45 kg, yükseklikleri erkeklerde 64-68 cm, dişilerde 60-64 cm arasında değişir. Ortalama yaşam süreleri 9-12 yıl arasındadır.

Cane Corsa İtaliano Karakteri

cane corso italiano

Cane Corso İtaliano, kendine güvenen ve oldukça güçlü bir karaktere sahip köpek cinsidir. Sahibine oldukça bağlı ve korumacıdır. Genel olarak sessizdir ta ki bir tehdit hissedene kadar. Kendini, ailesini ve evini korumaya adar. Bu nedenle mükemmel bir koruma ve bekçi köpeğidir.

Yavruyken sosyalleştirilmiş ve iyi bir itaat eğitimi almış Cane Corsa, oldukça sevecen ve iyi huyludur. Zeki ve kolay eğitilebilen bir köpektir. Saldırgan yada agresif değildir fakat koruma iç güdüsü ile alanına girmeye çalışan yabancılara karşı agresif tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle erken dönemde sosyalleştirilmesi oldukça önemlidir. Çocuklarla arası iyi olsa da iri bir köpek cinsi olduğu için istenmeyen kazalara yol açabilir.  Pek çok köpek cinsinde olduğu gibi yanlış ellerde saldırgan ve tehlikeli bir köpek haline dönüşebilir.

Cane Corso’da rottweiler gibi dominat bir köpek cinsidir. Bu nedenle ilk kez köpek evlat edinmek isteyenler için uygun bir köpek cinsi değildir. 

Cane Corso İtaliano Bakımı

Kısa ve çok sık tüylere  sahip olan Cane Corso’nun haftada bir iki kez taranması yeterlidir. Gerekli durumlarda banyo yaptırılabilir. Tüy dökmesi orta derecede olup mevsim geçişlerinde daha fazla tüy döker.

Cane Corso gelişim süreci pek çok köpek cinsine kıyasla oldukça uzun sürer ve tam gelişimi 3-4 yaşında tamamlar. Bu nedenle özellikle bu dönemde beslenmesi ve fiziksel gelişimini tamamlayabilmesi için yüksek seviyede egzersiz yaptırılması oldukça önemlidir. Beslenmesinde, yaşına ve sağlık durumuna göre kaliteli kuru mama seçilmesine özen gösterilmelidir.

Cane Corso İtaliano, oldukça enerjik bir köpek cinsidir ve egzersiz ihtiyacı oldukça fazladır. Ciddi fiziksel aktiviteye ihtiyaç duyan bu köpek ırkının her gün 1-2 km lik uzun yürüyüşlere çıkarılması gerekmektedir. Bu nedenle serbestçe koşup oynayabileceği bahçeli bir ev bu ırk için daha uygun bir yaşam alanıdır.

Bakımında özen gösterilmesi gereken diğer noktalar uzayan tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi, dişlerinin fırçalanması ve kulaklarının düzenli olarak kontrol edilmesidir.

Cane Corso’lar genel olarak sağlıklı ve dayanıklı köpeklerdir. Fakat diğer büyük ırklarda olduğu gibi yatkın oldukları bazı rahatsızlıklar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Kalça-dirsek çıkığı
  • Dejeneratif eklem hastalığı
  • Entropiyon-ektropiyon (göz kapağı problemleri)
  • Demodex uyuzu gibi rahatsızlıklar sayılabilir.

Gereken bakımların dışında düzenli veteriner kontrolü ile daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Danua Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı