Cavalier King Charles Spaniel Özellikleri ve Bakımı

215
cavalier king charles spaniel özellikleri

Cavalier King Charles spaniel, çocuklarla kurdukları yakın bağ ve apartman hayatına sağladıkları mükemmel uyumla ön plana çıkmaktadır. Ana vatanı Birleşik Krallık olup süs köpekleri arasında yer alır. King Charles ile cocker spaniel çapraz çiftleştirme sonucu üretilen bu ırk, iyi huylu karakteri ile en çok tercih edilen küçük köpek cinsleri arasında ilk sıralarda yer alır. Bu sevimli dostumuzu daha yakından tanımak isterseniz işte Cavalier King Charles spaniel özellikleri, karakteri ve bakımı…

Cavalier King Charles Spaniel Fiziksel Özellikleri

cavalier king charles spaniel karakteri

Cavalier King Charles spaniel, uzun, yumuşak, düz veya hafif dalgalı tüylere sahiptir. Orta derecede tüy döken bu ırkın tüy renkleri, ruby, siyah ve bronz, ve Blenheim olarak nitelendirilen ve en çok tercih edilen renktedir. Blenheim, kulaklar ve her iki gözün çevresi kırmızı kahverengi ve yüzün ortasından inen, akıntıyı andıran beyaz renk bulunmaktadır. Ruby, vücudu tamamen kızıl renkle kaplıdır. Siyah ve bronz da ise vücudun çeşitli bölgelerinde bu iki renk tonu görülmektedir.

Kulakları düşük ve uzun tüylüdür. Çıkıntılı olmayan gözleri yuvarlıktır. Kafa yapısı düz ve konik bir buruna sahiptir. Bacakları vücuduna oranla kısadır. Vücut ağırlığı 5-8 kg, yükseklikleri 30-33 cm arasında değişmektedir. Yaşam süreleri ortalama 9-14 yıldır.

Cavalier King Charles  genellikle King Charles  ile karıştırılmaktadır. Cavalier düz bir kafa yapısına sahipken King Charles kubbeli bir kafa yapısına sahiptir ve vücut ağırlığı en fazla 6,4 kg dır. Cavalier King Charles spanielin kulakları King Charles spaniele göre daha uzundur.

Karakteri

cavalier king charles bakımı

Cavalier King Charles spaniel iyi huylu karakteri ile çocuklarla en iyi anlaşan köpek cinsleri arasında yer alır. Sert hareketlerden hoşlanmaz fakat çocuklarla kurduğu mükemmel bağ sayesinde onlara karşı toleranslıdır. Oldukça dost canlısı, zeki ve kolay eğitilebilir bir ırktır. Kucakta durmaktan, oyun oynamaktan ve sahibini mutlu etmekten büyük zevk alan bir köpek cinsidir. Bu nedenle de yalnız kalmayı hiç sevmez.

Sadece çocuklarla değil, her yaştan insanla kolay iletişim kuran, tüm evcil hayvanlarla iyi geçinen, kolay havlamayan mükemmel bir aile köpeğidir. Bu olumlu özellikleri ile evde beslenebilecek küçük köpek cinsleri arasında üst sıralarda yer alır.

Bakımı

cavalier king charles spaniel bakımı

Cavalier King Charles spaniel bakımı çok zor olmayan bir köpek cinsidir. Tüy bakımı için düzenli olarak fırçalanması gerekir. Özellikle kulakları her gün taranmalı ve parmak aralarındaki ve kulaklarındaki tüyler kontrol edilmelidir. Gözleri aktığı için her gün silinmelidir. Gerekli durumlarda banyo yada kuru şampuan ile temizlenmelidir. Derisi hassas olduğu için ayda bir defadan fazla banyo yaptırmamaya ve banyodan sonra kurutmaya özen gösterilmelidir.

Beslenmesinde küçük köpek ırkı mamaları tercih edilmesi sağlığı açısından önemlidir. Uzun olmayan yürüyüşler yada oynanan oyunlar günlük egzersiz ihtiyacını karşılamaya yeterlidir. Sıcak havaya karşı duyarlı oldukları için oldukça dikkatli olunması gerekir.

Cavalier King Charles köpek ırkının da  diğer köpek ırklarında  olduğu gibi yatkın olduğu bazı hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar göz ve solunum sistemi, kalp sorunları, kulak enfeksiyonları ve diz kapağı çıkığı gibi problemlerdir. Düzenli veteriner kontrolü ile bu sevimli dostlarımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri ve Bakımı