Çay Ağacı Yağı Nedir, Çay Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir?

237
çay ağacı yağının faydaları

Günümüzde oldukça popüler olan çay ağacı yağı, hem kozmetik, hem de tıbbi amaçlı kullanılan bir yağdır. Antimikrobik özelliği ile son günlerde adından sıkça bahsedilen çay ağacı yağı nedir, çay ağacı yağının faydaları nelerdir? İşte detaylar.

Çay ağacı Yağı Nedir?

Çay ağacı yağı, çay ağacı yapraklarından elde edilen uçucu bir yağdır. Latince ismi Melaleuca alternifolia olan bu ağaç genellikle Avustralya’da bulunur ve melaleuca yağı ( hint defnesi ) olarak da bilinir.  Çay ağacı yapraklarının buharla damıtılmasıyla elde edilir. Avustralya’nın yerli halkı tarafından yaralar ve kesikler için geleneksel bir ilaç olarak kullanılmıştır. Çay ağacı yağının, antibakteriyel ve antifungal ( mantar enfeksiyonlarına karşı etkili ) özellikleri vardır.(1)

Çay Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir ?

Akne Tedavisinde: Akneye karşı oldukça etkili bir yağdır. Birçok çalışma çay ağacı yağının aknenin şiddetini ve miktarını azaltmada yardımcı olduğunu göstermiştir.(2)

Doğal Dezenfektan: Yapılan çalışmalar, çay ağacı yağının birkaç yaygın bakteri ve virüsü öldürdüğünü göstermiştir. Bu nedenle temizleyicilerin içine  ekleyerek doğal el dezenfektanı yapabilirsiniz. Aynı zamanda yüzeylerin dezenfekte edilmesinde de kullanılabilir.

Yaraların İyileşmesi: Antiseptik özelliğinden dolayı iltihaplanmayı azaltıp yaraların hızlı iyileşmesinde faydalıdır.

Tırnak Bakımı: Antifungal özelliği olan çay ağacı yağını el ve tırnak bakımınıza dahil edebilirsiniz. Sertleşmiş tırnak derilerini yumuşatır ve tırnak mantarından kurtulmaya yardımcı olur.

Vücut Kokusunu Giderme: Çay ağacı yağının içinde, vücut kokusunu oluşturan bakterilere karşı savaşan bileşikler bulunur. Bu nedenle koltuk altı bölgesi ve ayak kokusu için kullanılabilir.

Sedef İzlerini Hafifletme: Sedef hastalığı olan kişilerde sedefin yumuşamasına ve kaşıntının azalmasına yardımcı olur.

çay ağacı yağı nedir

Aynı zamanda;

  • Böcekleri uzak tutar ve böcek sokmalarına karşı etkilidir.
  • Cildi yatıştırır, kaşıntıyı gidermede yardımcıdır. Cilde uygulanırken taşıyıcı yağ ( bitkilerin, tohum veya çekirdeklerinden elde edilen yağ) ile seyreltilmesi önerilir. Zeytinyağı, susam yağı, avokado  yağı gibi.
  • Çay ağacı yağı ile yapılan buhar banyosu soğuk algınlığı, öksürük, grip, nezle gibi sorunlara iyi gelir.
  • Diş eti iltihapları, uçuk gibi sorunlarda faydalıdır.
  • Çok fazla araştırma olmamasına rağmen çay ağacı yağının kepek tedavisinde faydalı olabileceği düşünülmektedir.
  • Siğil tedavisinde faydalıdır.

Çay ağacı yağının, ağız yolu ile tüketilmemesi gerekir. Aynı zamanda çocukların kullanması da tavsiye edilmez. 

Herhangi bir sağlık probleminiz, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa, hamilelik ve emzirme döneminde iseniz kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

İlginizi Çekebilir: Biberiye Yağının Faydaları Nelerdir? Biberiye Yağı Neye İyi Gelir?

Sağlıklı, mutlu günler…