Cennet Hurmasının Faydaları Nelerdir?

52
cennet hurmasının faydaları

İster cennet hurması deyin, isterseniz Trabzon hurması. Tek bir gerçek var ki, bilimsel adı Diospyros kaki olan bu meyvenin tam bir şifa kaynağı olduğu. Akdeniz bölgesi gibi subtropik iklim koşullarında yetişen bir ağaç türünün meyvesi olan Trabzon hurmasının ana vatanı, Çin ve Japonya’dır. Sonbahar meyvelerinden biri olan Trabzon hurması, Türkiye’de Karadeniz kıyıları ve Hatay, Antalya civarında yetiştirilir. Bol miktarda A, B, C vitamini ve bakır, manganez ve potasyum mineralleri içeren cennet hurmasının faydaları nelerdir? İşte detaylar…

Cennet Hurmasının Faydaları

  • Trabzon hurması, anti-hemorojik özelliklere sahip oluğu için, hemoroit yaralarında aşırı kanamayı kontrol etmek açısından faydalıdır.
  • Lif açısından zengindir ve neredeyse hiç yağ içermeyen Trabzon hurması, bu özellikleri ile kilo vermede oldukça faydalıdır ve diyet listelerinin başında yer alır.
  • Likopen, beta-karoten, lutein ve zeaksantin gibi güçlü antioksidanlar içerir. Bu bileşikler açısından zengin besinler tüketmek, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda flavonoidler açısından zengin olan Trabzon hurması, kalp hastalığı için risk teşkil eden kan basıncı, iltihap ve kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir.
  • Trabzon hurması, C vitamini açısından oldukça zengindir ve bir tanesi, önerilen günlük alımın %20’sini karşılar. C vitamini, hücreleri serbest radikal hasarından korumaya  yardımcı olur ve anti-enflamatuar özelliğe sahiptir. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve artrit, diyabet, kanser ve obezite gibi kronik iltihaplanmanın sebep olduğu hastalıkları önlemede yardımcı olabilir.
  • Göz sağlığı açısından oldukça önemli olan A vitamini, lutein ve zeaksantin içerir. Bu nedenle yaşa bağlı maküler dejenerasyon riskini azaltabilir.
  • Lif açısından zengin olan cennet hurması, sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda lif açısından zengin besinler, kan şekeri seviyesini ve kolesterolü düşürmeye de yardımcı olabilirler.

Cennet Hurmasının Besin Değeri

168 gram Trabzon Hurması;

Kalori: 118

Karbonhidrat: 31 gram

Protein: 1 gram

Yağ: 0,3 gram

Lif: 6 gram

A Vitamini: Günlük ihtiyacın % 55’i

C Vitamini: Günlük ihtiyacın % 22’si

E Vitamini: Günlük ihtiyacın % 6’sı

K Vitamini: Günlük ihtiyacın % 5’i

B6 Vitamini: Günlük ihtiyacın % 8’i

Potasyum: Günlük ihtiyacın % 8’i

Bakır: Günlük ihtiyacın %9’u

Manganez: Günlük ihtiyacın % 30’u

Peki Cennet Hurmasının Zararları Var Mıdır?

Cennet hurması  fazla tüketildiği taktirde, karaciğer yağlanması, ülser, gastrit ve reflü gibi sorunlara neden olabilir.

İlginizi Çekebilir: Ejder Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Herhangi bir sağlık probleminiz, kullanmakta olduğunuz ilaç varsa tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Referans: https://www.healthline.com/nutrition/persimmon-nutrition-benefits#TOC_TITLE_HDR_3