Cevizin Faydaları Nelerdir? Ceviz Neye İyi Gelir?

151
cevizin faydaları

Hem vitamin, hemde mineral deposu olan cevizin faydaları gerçekten inanılmaz. Ceviz, vitamin ve mineraller dışında sağlıklı yağlar ve lifler içerir. Bilimsel adı Juglans regia olan ceviz, Juglans ağacının meyvesidir. Günlük hayatımızda severek tükettiğimiz ceviz, C vitamini, B vitaminleri, demir, sodyum, potasyum, magnezyum, bakır, fosfor gibi mineraller içerir. Aynı zamanda sağlıklı yağlar olarak adlandırılan çoklu doymamış yağ asitleri ve ALA olarak adlandırılan omega-3 yağ asidi bulunmaktadır. Ceviz, omega-6 açısından da zengindir.

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Kalp sağlığını korur

Cevizde bulunan tekli ve çoklu yağ asitlerinin kötü kolesterol (LDL) ve trigliserit seviyelerini düşürdüğü görülmüştür. Bu nedenle kalp krizi, kardiyovasküler hastalık ve felç riskini azaltır.

Kemik sağlığı açısından önemlidir

Ceviz, kemik sağlığı açısından önemli olan bakır mineralinin iyi bir kaynağıdır. Bakır eksikliğinde kemikler ve dokuların yapısı olumsuz etkilenir. Ceviz aynı zamanda yüksek miktarda manganez içerir. Manganezin, bakır ve kalsiyum mineralleri ile birlikte özellikle kadınlarda görülen kemik erimesini (osteoporoz) önlediği görülmüştür. Bu nedenle kemik sağlığı için ceviz tüketmek oldukça faydalıdır.

Bağırsak sağlığı açısından faydalıdır

Bağırsak sağlığı için yararlı bakterilerin önemi büyüktür. Yapılan çalışmada, her gün 43 gram ceviz tüketildiği zaman yararlı bakterilerde artış görülmüştür. Bu da cevizin bağırsak sağlığı açısından önemi göstermektedir.(1)

 

Antioksidan etkisi

Cevizin etrafını saran zarda E vitamini, melatonin ve polifenol adı verilen ve antioksidan özelliği olan bileşikler bulunur. Bu nedenle vücuttaki oksidatif stresle savaşmaya yardımcı olabilecek güçlü bir antioksidandır.

Enflamasyonu azaltır

Enflamasyon, Alzheimer, kalp hastalığı, tip 2 diyabet gibi hastalıkların kökeninde vardır ve oksidatif stresten kaynaklıdır. Cevizde bulunan polifenoller, enflamasyon ve oksidatif stresle savaşmaya yardımcı olabilir.

Beyin sağlığı açısından önemlidir

Cevizin içeriğinde bulunan E vitamini, polifenoller ve çoklu doymamış yağ, beyindeki enflamasyonu ve oksidatif stresi azaltmaya yardımcı ulur. Bu yüzden ceviz tüketimi beyin sağlığı açısından önemlidir.

Bunların dışında ceviz:

  1. Tokluk hissi verdiği için kilo kontrolüne yardımcı olur.
  2. Ceviz melatonin yani uyku hormonu içerir.Uykuyu tetikler ve uyku kalitesini artırır.
  3. B vitaminleri ve antioksidan açısından zengin olan ceviz, cilt kırışıklıkları ve yaşlanma belirtilerini azaltır.
  4. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

İlginizi Çekebilir: Pikan Cevizinin İnanılmaz Faydaları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here