Chartreux Kedi Cinsi Özellikleri ve Bakımı

102
chartreux

Kökeni Fransa olan Chartreux, dünyanın en eski kedi ırklarından biridir. Çok iyi bir fare avcısı olan bu sevimli dostlarımız dünyada en çok tercih edilen kediler arasında yer almaktadır. Montreal Uluslararası Caz festivalinin maskotu olan Chartreuxlar 1931 yılından sonra yetiştiricilerin üretimi durdurması ile yok olma eşiğine geldi. Daha sonra Mavi rus kedisi (Russian Blue) ve British shorthair gibi kedi cinsleri kullanılarak tekrar geliştirildiler. Pek çok açıdan British shorthaira benzemesi sebebiyle de CFA tarafından ayrı bir ırk olarak kabul edilse de GCCF tarafından ayrı bir ırk olarak kabul edilmemiştir. Bu sevimli dostumuzu daha yakından tanımak isterseniz işte Chartreux kedi cinsi özellikleri ve bakımı hakkında bilinmesi gerekenler.

Chartreux Özellikleri ve Bakımı

Yuvarlak ve geniş bir kafa yapısına sahip olan Chartreuxlar gelişmiş bir vücut ve kemik yapısına sahiptir. Bacakları British shorthairden daha ince olsa da kemik yapısı olarak en az British shorthair kadar güçlüdür ve yuvarlak patileri vardır. Tombul yanakları ve gülümseyen yüz ifadesi ile oldukça sevimlidir.

Gözleri bakır ve altın tonlarındadır. Kısa, kalın ve sık tüylere sahip olan Chartreuxların tüyleri genellikle gri yada mavi renklidir. Yavru iken tekire benzer desenlerde görülse de gelişimini tamamladıktan sonra tüy rengi maviye döner. Chartreux kedisi gelişimini çok geç tamamlayan bir kedi cinsidir ve bu süreç 4 yada 5 yaşına kadar sürer. Kuyrukları orta uzunlukta ve uca doğru incelir. Ortalama ağırlıkları 3-5 kg arasında değişmektedir.

Karakter ve Genel Huyları

Akıllı, sevgi dolu ve sadık olan bu kediler uysal kedi cinsleri arasında yer alır. Çok sessizdir ve nadiren miyavlar. O kadar sessizdir ki ihtiyaçlarını bile miyavlayarak anlatmak yerine gözleri ile anlatmayı tercih eder.

 

Mükemmel bir aile dostu olan bu sevimli dostumuz çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinir fakat yabancılara karşı mesafelidir. Tüm aile üyeleri ile arası çok iyi olsa da bir kişiye daha fazla bağlanma eğilimindedir ki bu kişide ihtiyaçlarını karşılayan kişidir.

Çok enerjik olmasa da oyun oynamaktan büyük keyif alır. Aynı zamanda sahibinin kucağında vakit geçirmeyi çok sever. Fakat sürekli olarak ilgi beklemediği için uzun süre olmamak kaydı ile evde yalnız kalabilir.

Chartreux Bakımı

Chartreuxlar tüylerinin taranmasından hoşlanmazlar. Fakat tüyleri yoğun olduğu için haftada 1-2 kez taramanız yeterlidir. Düzenli olarak dişlerinin temizlenmesi ve iki haftada bir tırnaklarının kesilmesi gerekmektedir. Kulaklarını haftada bir kontrol etmeli ve kir varsa yumuşak bir bezle temizlenmelisiniz. Gözlerinde çapak yada akıntı olduğu taktirde yumuşak bir bezle nazikçe silmeniz yeterlidir.

Chartreux çok enerjik bir kedi olmadığı için kilo almaya eğilimlidir. Bu nedenle beslenmesine dikkat etmeli yaşına uygun kaliteli kuru mama ile beslenmeli ve mama miktarına dikkat edilmelidir.

Ortalama ömrü 12-15 yıl olan Chartreuxlar genel olarak sağlıklı kedilerdir. Diğer kedi cinslerinde rastlanan genetik hastalıkların pek çoğu bu kedilerde görülmez. Fakat patellar luxation, polikistik böbrek hastalığı ve idrar yolunda taşlar görülebilir. Düzenli veteriner kontrolü ile bu sevimli dostlarımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.