Chia Tohumu Nedir? Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir?

93
chia tohumu

Son dönemlerin popüler besinlerinden biri olan Chia tohumu, zengin içeriği ve sağlık açısından faydaları ile dikkat çekiyor. Anayurdu Güney Amerika olan ve Maya dilinde “güç” anlamına gelen Chia, nane ailesine ait Salvia Hispanica bitkisinden elde edilen tohumlardır. Ve yüzyıllar boyunca Aztekler ve Mayalar için çok önemli bir besin olmuştu. Günümüzde de sağladığı faydalar açısından pek çok kişi tarafından tüketilmektedir.

Kilo vermekten kemik sağlığına kadar pek çok faydası olan Chia tohumu, güçlü bir antioksidan ve lif kaynağıdır. Vitamin, mineral, protein ve omega-3 yağları açısından zengin bir besin olarak özellikle vegan diyetleri için oldukça faydalıdır. Chia tohumu, A, B1, B3, E, D vitaminleri ve kalsiyum, demir, kükürt, iyot, çinko, bakır, magnezyum, manganez ve bor mineralleri içerir. İşte bu zengin içeriği ile Chia tohumunun faydaları..

Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Lif oranı yüksek besinler genellikle düşük kalorilidir ve kişiye uzun süre tokluk hissi verir. Aynı zamanda proteinler, kişinin iştah ve gıda alımını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle yüksek oranda lif ve protein içeren Chia tohumları kilo vermede yardımcı olabilir. Bu konuda yapılan araştırmalar oldukça yetersiz olsa da uzmanlar, iştahı azaltma özelliği ile diyete eklenebileceğini belirtmektedir.

Antioksidan bakımından zengin Chia tohumları, cilt hasarını önleyerek erken yaşlanmayı önleyebilir.

Yapılan birkaç çalışma, Chia tohumlarının kalp hastalığı için önemli bir risk faktörü olan hipertansiyonu önemli ölçüde düşürdüğünü göstermiştir. Bunun yanı sıra Chia tohumlarının trigliserit, inflamasyon ve insülin direncini azaltabileceğini gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Bu nedenle Chia tohumlarının kolesterolü düzenleyici ve tansiyonu düşürücü etkisi, kalp sağlığını koruma açısından yardımcı olabilir.

Chia tohumları, lif açısından zengin olduğu için bağırsaktaki iyi bakterileri besleyerek kabızlığı önler ve sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur.

Chia tohumlarının kan şekeri ve insülin direnci üzerindeki etkisi hakkında fazla çalışma olmasa da yüksek lif içeren besinler kan şekerini sabit tutmaya yardımcı olur. Bu nedenle Chia tohumları tüketmek tip 2 diyabet riskini azaltabilir.

Chia tohumları kemik sağlığı açısından önemli olan kalsiyum, fosfor, magnezyum ve protein içerir. Bu nedenle Chia tüketimi kemik sağlığını destekleyerek kemik erimesi gibi risklerin azalmasına yardımcı olabilir.

Aynı zamanda  Chia, enerjinin ve metabolizma hızının artmasına yardımcı olur.

Chia tohumlarını diyetinize kolayca ekleyebilirsiniz. Çiğ olarak yiyebilir, yulaf ezmesi, smoothie, meyve suyu yada yoğurda ekleyerek tüketebilirsiniz.

Herhangi bir sağlık probleminiz, kullanmakta olduğunuz ilaç varsa tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Site, bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Sağlıklı, mutlu günler…

Referanslar

1-Chia Seeds 2- 11 Proven Healts of Chia Seeds