Chihuahua (Şivava) Özellikleri ve Bakımı

452
chihuahua

Dünyanın en küçük köpeği olan Chihuahua (şivava), kökeni çok eskilere dayanan bir köpek cinsidir. Meksika orijinli olan bu sevimli, minicik dostumuz evde beslenebilecek küçük köpek cinsleri arasında en popüler ırklardan biridir. Minicik boyutu ve cesareti ile ön plana çıkan bu sevimli dostumuzu daha yakından tanımak isterseniz işte chihuahua (şivava) özellikleri, karakteri ve bakımı ile ilgili detaylar…

Chihuahua Özellikleri

şivava

Chihuahua, kubbe şeklindeki kafa yapısı, büyük kulakları ve çıkıntılı burnu ile dikkat çeken bir köpek cinsidir. Kafası vücuduna oranla büyüktür ve dışa doğru çıkıntılı, büyük, yuvarlak gözlere sahiptir. Göz rengi genellikle koyu renk olsa da sarımsı renklerde görülebilir. Fakat standartlara göre göz renginin koyu olması gerekir. Kulakları yarasa şeklinde büyük ve diktir.

İlk doğdukları zaman kafasında molera adı verilen ve yaklaşık 7 aylık oldukları zaman yok olan yumuşak bir nokta bulunmaktadır.

Şivava köpek cinsi uzun ve kısa tüylü olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Tüy rengi olarak hemen hemen her renkte olabilirler fakat Meksika’da en değerlileri açık kahverengi- beyaz renkte olanlardır. Kısa tüylü olan şivavaların tüyleri, parlak, yumuşak, kısa ve sıkıdır. Uzun tüylü olanlar da ise tüyleri dalgalı yada düz olabilir.

Oyuncak (süs) köpek grubu içinde yer alan şivava, ortalama vücut ağırlığı 1-3 kg, boyları 15-23 cm arasında değişir. Ortalama yaşam süreleri 15 yıldır.

Chihuahua Karakteri

chihuahua karakteri

Şivava, sahibine oldukça bağlı ve duygulu bir köpektir. Her zaman ilgi odağı olmak isterler ve tek bir kişiyi sahibi olarak kabul ederler. Size olan sevgisini saatlerce yüzünüzü yalayarak gösterebilir. Oldukça eğlenceli, dikkatli, atik ve iyi bir eğitim almadığı taktirde inatçı bir karaktere sahip olabilir. Hayatı boyunca size seyahatlerde dahil her yerde eşlik edebilirler.

Şivava, çocuklar tarafından kızdırıldığı taktirde ısırma eğilimi gösterebilir ve diğer köpeklerle de pek iyi anlaşamaz. Hatta boyutuna oranla oldukça korkusuz ve cesur olan bu sevimli dostlarımız diğer köpeklere saldırabilir ve bu durum kötü sonuçlar doğurabilir. Diğer hayvanlarla pek sorun yaşamazlar. Yabancılara karşı şüpheci ve mesafelidir. Diğer köpeklere karşı saldırganlığı ve yabancılara karşı tutumu için yavru iken çok iyi bir şekilde sosyalleştirilmesi gerekir. İyi bir sosyalleşme ile tüm köpek cinsleri ile iyi geçinebilir.

Aynı zamanda havlamaya eğilimli bir köpek cinsidir. Bu sorunda iyi bir sosyalleşme ve itaat eğitimi ile çözülebilir.

Chihuahua Bakımı

chihuahua özellikleri

Chihuahua bakımı kolay bir köpek cinsidir. Kısa tüylü olanlar hafta da bir kez, uzun tüylü olanlar her gün fırçalanması gerekir. Diğer köpek cinslerinde olduğu gibi tırnak ve diş bakımına özen göstermek gerekir. Kulakları her gün kontrol edilmeli ve gerekli durumlarda nemli bezle silinmelidir.

Şivava enerjisi yüksek bir köpek cinsidir ve egzersiz ihtiyacını evin içinde oyun oynarken rahatlıkla atabilir. Fakat yinede günlük kısa yürüyüşler köpeğinizin sağlıklı ve zinde kalması açısından önemlidir. Soğuğa karşı oldukça dayanıksız bir köpek cinsidir. Bu nedenle soğuk havalarda dışarı çıkarken köpek kazağı yada köpek montu giydirmeniz gerekir.

Beslenme konusunda seçici ve değişikliklerden hoşlanmaya olan bu ırk için yaşına, sağlık durumuna uygun kaliteli köpek maması tercih edilmelidir.

Chihuahua genel olarak sağlıklı bir ırk olsa da diğer köpek cinsleri gibi yatkın oldukları bazı sağlık problemleri bulunmaktadır.  Bunlar; kalp üfürümleri, göz problemleri, pulmanik stenoz, patent duktus arteriozus, hipoglisemi, diz kapağı çıkığı gibi problemlerdir. Bu sevimli dostlarımıza düzenli veteriner kontrolü ile sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.