Chinchilla Kedisinin Özellikleri ve Bakımı

275
chinchilla kedisinin özellikleri

Chinchilla kedisi, İran kedisinin bir türü olup insanlar tarafından geliştirilen en eski kedi cinslerinden biridir. 1882 yılından beri üretilen Chinchilla kedisi ismini, kürkünün benzerliğinden dolayı Güney Amerika kökenli bir kemirgenden almaktadır. 1888 yılında İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen bir kedi defilesinde birçok ödül almıştır. Ülkemizde Chinchilla kedisi olarak bilinen bu tür Avrupa’da “Gölgeli İran kedisi” yada ” Gümüş İran kedisi” olarak tanınır. Chinchilla kedisi, bazı kedi ırk kuruluşları tarafından ırk olarak kabul edilse de bazıları tarafından edilmemektedir. Günümüzde Chinchilla kedisi en çok tercih edilen kediler arasındadır. Chinchilla kedisinin özellikleri ve bakımı nasıl olur bir göz atalım.

Chinchilla Kedisinin Özellikleri

chinchilla kedisinin bakımı

Chinchilla kedisinin en ilginç özelliği doğduklarında siyah tüy rengine sahip olup büyüdükçe tüy renginin açılarak beyaz olmasıdır.Tüyleri farklı renkte olsada en çok tercih edilen beyaz ve açık krem-sarı renkli olanlardır.Tüyleri muhteşem güzelliktedir. Beyaz tüylerinin üzerinde altın rengi yada gümüş parıltılar vardır. Peki sadece tüyleri mi muhteşem olan?. Elbette hayır. Mavi-yeşil, zümrüt yeşili ve sürmeli olan gözleri oldukça büyüleyicidir. Ortalama yaşam süreleri 14-16 yıl arasında değişir. kilo erkeklerde, 3,5 kg-6,8 kg, dişilerde 3,2 kg-4,5 kg. arasındadır. Burun ve çene yapısı İran kedisinden farklıdır. Orta uzunlukta bir buruna ve daha öne çıkık bir çene yapısına sahiptir. Bu nedenle İran kedilerinde görülen solunum sıkıntısı yada göz akıntısı problemleri görülmez. 

Karakteri

Chinchilla kedilerinin karakterleri İran kedilerinin karakterine benzer. Oldukça sakin ve sessiz olan Chinchilla kedileri sahiplerine oldukça sadıktır ve sadece tek bir kişiyi sahip olarak görür. Sahibinin kucağında vakit geçirmekten çok hoşlanır.Aynı zamanda oldukça zeki olan Chinchilla kedisi evde yalnız kalmaktan hiç hoşlanmaz. 

Chinchilla sakin karakteri ile çocuklu aileler için iyi bir tercihtir. Aynı zamanda diğer kedi ve köpeklerle de arası iyidir.

Chinchilla Kedisinin Bakımı

Chinchilla kedisinin tüyleri uzun olduğu için hergün mutlaka en az 15 dakika taranmalıdır. Göbek, kol altı ve kuyruğun alt kısmı düğümlenmeye daha çok yatkın olduğu için bu bölgelere özen gösterilmelidir. Diğer kedilerde olduğu gibi diş ve tırnak bakımıda önemlidir. Tırnakların iki haftada bir kesilmesi gerekir. 

Chinchilla kedileri sağlıklı bir ırk olsa da böbrek hastalıklarına yatkın olmaları sebebiyle beslenmelerine özen gösterilmesi gerekir.

Eğer evinizi bir hayvana açmak istiyorsanız tercihinizin barınaklardaki yada sokaklardaki yardıma muhtaç patili dostlarımızdan yana olması dileğiyle. Sağlıklı, mutlu günler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here