Chow Chow Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

172
chow chow

Chow chow, halk arasında “Çin aslanı”, “Aslan köpeği” olarak bilinen, geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan Çin kökenli bir köpek cinsidir. Sevimli görüntüsü ve sıra dışı mavi siyah renkteki dili ile ön plana çıkan bu dostumuzu daha yakından tanımak ister misiniz? İşte Chow chow köpek cinsi  özellikleri ve bakımı ile ilgili detaylar…

Chow Chow Köpek Cinsi Özellikleri

Çin aslanı, çift katmanlı, orta uzunlukta bir kürke sahiptir ve kürk rengi tek renktir. Bu renkler kızıl, siyah, kahverengi, mavi, krem yada beyaz renkte olabilir. Kürkün alt katmanı, soğuktan koruyacak şekilde yün gibi bir yapıdadır. Kafa yapısı geniş ve kafasının etrafında bulunan yeleleri ona küçük bir aslan görünümü vermektedir. Kulakları kafası ile kıyaslandığında küçüktür.

Kısa gövdesi hantal bir görüntüye sahip olsa da kaslı ve güçlü bir vücut yapısına sahiptir. Güçlü bir boynu, geniş ve derin bir göğsü vardır. Kuyrukları sırta doğru kıvrıktır.

chow chow özellikleri

Büyük bir burnu ve burun delikleri vardır. Kısa burunlu ve uzun burunlu olmak üzere iki farklı yüz tipine sahiptir. Burnu kısa olanların yüzleri düzdür ve burnu gözlerine yakın bölgede biraz daha geniştir ve uca doğru daralır. Badem şeklindeki gözleri koyu renktedir. Uzun burunlu olanlarda ise gözlerine yakın olan kısmın genişliği burun ucuna kadar aynıdır. Ve gözleri daha yuvarlak ve belirgindir.

Ve elbette Çin aslanını benzersiz kılan özelliği dilinin mavi-siyah renkte oluşudur. Bir başka özelliği ise diğer köpek cinslerinden farklı olarak 42 adet diş yerine 44 adet dişe sahip olmasıdır.

Yetişkin Çin aslanı erkeklerde yükseklik 48-56 cm, dişilerde 46-51 cm arasında değişmektedir. Ağırlıkları ise erkeklerde ve dişilerde 20-31 kilo arasındadır. Ortalama yaşam süreleri ise 8-12 yıldır.

Karakteri

Çin aslanı, inatçı ve bağımsız yapısı ile dikkat çeker. Ciddi ve gururlu bir yapısı vardır. Zeki bir köpek cinsi olsa da  itaat konusunda pek başarılı olduğu söylenemez. Dominant bir köpek cinsi olan Çin aslanı, kendisi gibi dominant, sakin ve tutarlı bir sahibe ihtiyaç duyar. Ona sert davrandığınız taktirde aynı şekilde size karşılık verecektir. İlk kez bir köpek evlat edinecekler için uygun bir tercih değildir.

chow chow bakımı

Genelde sakin olan Çin aslanı sadece bir kişiye bağlanır. Fakat ailenin diğer üyelerine karşı da saygılıdır. Korumacı özelliği çok yüksektir ve bu nedenle iyi bir bekçi köpeğidir. Kendi bölgesini ve sahibini her zaman için korur. Sahibinin tehlikede olduğunu hissederse saldırganlaşabilir.

Yabancılara karşı mesafelidir ve diğer köpeklerle anlaşamaz. Hatta iyi sosyalleştirilmediği taktirde yabancılara ve köpeklere saldırabilir. Aslında bir chow chowun karakterini yetiştirilme tarzı belirlemektedir. İyi yetiştirilmiş bir çov çov agresif değildir ve çok iyi bir aile köpeği olabilir. Çocuklarla iyi anlaşır fakat rahatsız edilmekten hiç hoşlanmaz. Bu konuda  golden retrieverın toleransını ondan beklemek pek mümkün değildir. Bu nedenle küçük çocuklu aileler için pek uygun bir tercih değildir.

Çin Aslanı sosyal bir köpek cinsi değildir ve oyuncu yapıları yoktur. Kısaca, köpekler aleminin ağır abisidir. Çok fazla havlamadıkları ve fazla hareketli olmadıkları için apartman dairesinde kolaylıkla bakılabilir.

Chow Chow Köpek Cinsi Bakımı

chow chow köpek cinsi

Çov çov bakımı zor olan bir köpek cinsidir. Fazla tüy döken bir ırk olması ve tüy yapısı sebebiyle tüylerinin her gün taranması gerekir. Gövdesi için orta boy bir fırça, bacaklarındaki tüyleri taramak için de iğne uçlu bir fırçaya ihtiyacınız olacaktır.  Ayda en az bir kez banyo yaptırmalı fakat tüylerini kurutmak zor olduğu için çok sık yıkamaktan kaçınmalısınız.

Tırnakları gerekli durumlarda kesilmeli, göz ve kulak temizliğine özen gösterilmelidir. Bir diğer önemli konu ise diş bakımıdır. Diş eti problemlerine ve diş taşına yatkın bir ırk olduğu için dişleri düzenli olarak fırçalanmalıdır.

Çov çov hareketli bir köpek olmadığı için kilo almaya eğilimlidir. Bu nedenle günlük en az 30 dakikalık yürüyüşler yaptırılmalıdır. Yoğun tüyleri nedeniyle vücut ısısı çabuk yükseldiği ve sıcaktan hoşlanmadığı için özellikle yaz aylarında egzersiz ihtiyacı, sabah yada akşam güneş battıktan sonra karşılanmalıdır. Bu sevimli dostumuz eklem problemlerine yatkın olduğu için özellikle 1 yaşına kadar egzersiz programının dikkatli bir şekilde uygulanmasına özen göstermek gerekmektedir.

Beslenmesinde yaşına uygun kaliteli kuru mama tercih edilmeli ve kilo almaması için veterinerin önerdiği miktarda mama ile beslenmelidir.

Chow chow genel olarak sağlıklı bir ırktır. Fakat diğer köpek cinslerinde olduğu gibi genetik olarak bazı hastalıklara yatkınlıkları vardır. Bunlar;

  • Obezite
  • Diş ve göz hastalıkları
  • Kalça displazisi
  • Diyabet
  • Kanser
  • Otoimmun sistem hastalıkları
  • Parazitler

olarak sayılabilir. Düzenli veterine kontrolü ile bu sevimli dostalarımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Staffordshire Bull Terrier Özellikleri ve Bakımı