Çiğ Fındığın Faydaları Nelerdir?

20
çiğ fındığın faydaları

Fındık, lezzetli bir atıştırmalık olmanın yanı sıra sağlık açısından faydaları ile de ön plana çıkan bir kuruyemiştir. Çoğunlukla Türkiye, İspanya ve İtalya’da yetiştirilmektedir. Besin değeri açısından zengin olan fındık, yüksek oranda protein, sağlıklı yağ, vitamin ve mineraller içerir. İşte besin değerinin kaybolmaması için çiğ olarak tüketilmesi gereken fındığın faydaları.

Çiğ Fındığın Faydaları

Fındığın Besin Değeri

28 gram fındık:

Kalori: 176

Yağ: 17 gram

Karbonhidrat: 4,7 gram

Protein: 4,2 gram

Lif: 2,7 gram

E Vitamini: Günlük ihtiyacın %21’i

Tiamin: Günlük ihtiyacın %12’si

Manganez: Günlük ihtiyacın %87’si

Bakır: Günlük ihtiyacın % 24’ü

Magnezyum: Günlük ihtiyacın %12’si

 • Fındık, iyi bir lif kaynağıdır. Lif açısından zengin besinler tüketmek düzenli bağırsak hareketlerini teşvik ederek kabızlığın önlenmesine yardımcı olur.
 • Fındık, güçlü bir antioksidan olan E vitamini açısından zengindir. Antioksidanlar, serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını korumaya yardımcı olan bileşiklerdir. Bu nedenle çiğ fındık tüketmek vücudunuzu hücre hasarından korumaya yardımcı olabilir. Bazı çalışmalar E vitaminin, vücudu kansere karşı hücre hasarından korumaya yardımcı olabileceğini göstermektedir (1).

 • Fındıkta bulunan antioksidanlar ve sağlıklı yağlar kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir (2).
 • Fındıkta bulunan diyet lifi, antioksidanlar, potasyum, magnezyum ve yağ asitleri yüksek kan basıncı seviyesini düşürmeye yardımcı olur.
 • Yüksek LDL (kötü) kolesterol seviyeleri ve yüksek kan basıncı, kalp hastalıkları için önemli risk faktörleridir. Fındık, hem kolesterol seviyesini hem de kan basıncı seviyesini düşürerek kalp sağlığını korumaya yardımcı olabilir.
 • Beslenmenize fındık eklemek iltihaplanmayı önlemeye ve azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Fındık, içerdiği bileşikler ile kan şekeri seviyesini düşürmeye ve tip 2 diyabet hastalığını önlemeye yardımcı olabilir.
 • Yapılan araştırmalar fındık dahil olmak üzere kuruyemiş tüketiminin sperm kalitesini ve sayısını artırabileceğini göstermektedir (3).
 • E vitamini, cilt sağlığı açısından da önemli bir vitamindir ve 28 gram fındık günlük ihtiyacın %86’sını karşılar. Bu nedenle çiğ fındık tüketmek ince çizgilerin ve kırışıklıkların oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda cildi nemlendirmeye yardımcı olur, yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlar.
 • Fındık içerdiği magnezyum ile, kas yorgunluğunu, krampları ve ağrıyı önlemeye yardımcı olabilir.
 • Fındık, zengin vitamin ve mineral içeriği ile bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
 • Fındık, omega-3 yağ asitleri içerir. Aynı zamanda içerdiği B vitaminleri ile ansksiyete, depresyon ve stres gibi psikolojik durumların önlenmesine ve hafızayı güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Herhangi bir sağlık probleminiz, kullanmakta olduğunuz ilaç varsa, hamile veya emzirme döneminde iseniz tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Referans: https://www.stylecraze.com/articles/wonderful-benefits-of-hazelnuts-for-skin-hair-and-health/