Cilt Bakımında Antioksidanların Etkisi

162
cilt bakımında antioksidanların etkisi

Cilt, vücudumuzun en büyük organıdır. Sürekli olarak hava kirliliği, sigara ve egzoz dumanı, güneş ışığı ve kimyasallar gibi olumsuz çevresel faktörlerle karşı karşıya kalır. Dolayısıyla, gerekli önlem almadığımız taktirde bu serbest radikaller cildimizin daha erken yaşlanmasına neden olur. Cildimiz, nemini ve elastikiyetini kaybeder, kırışıklıklar başlar. İşte bu noktada devreye, hücrelere hasar veren serbest radikalleri temizleme görevi olan antioksidanlar girer. Antioksidanlar vücudumuzu hastalıklardan koruyarak yaşlanmayı geciktirir. Bu nedenle cilt bakımında antioksidanların ve sağlıklı beslenmenin etkisi büyüktür. Cilt bakımında diyetinize eklemeniz gereken antioksidanların neler olduğuna, nasıl bir etkisi olacağına  göz atalım.

Glutatyon

Vücudumuzun da ürettiği en güçlü antioksidandır. Fakat yaş ve bazı çevresel faktörler, üretilen miktarın yeterli olmasını engeller. Cildin yenilenmesine yardımcı olmak için glutatyon düzeyini artırmak gerekir. Bunun için diyetinize brokoli, lahana, ıspanak, avokado gibi besinleri ekleyebilirsiniz.

Koenzim Q10

Cilt sağlığı açısından oldukça önemli bir antioksidandır. Özellikle 35 yaş üstü kişilerde cildin elastikiyetini korumak, kırışıklıkların oluşumunu engellemek  ve cildi nemlendirmek için önemlidir. Kozmetik sektöründe anti-aging , yaşlanma karşıtı ürünlerde kullanılmaktadır. Vücudumuzda doğal yollarla bulunsa da yaş ilerledikçe üretimi azalır. Bu nedenle takviye olarak alınması gerekir. En fazla sakatat grubunda bulunur. bunu dışında diyetinize brokoli, somon, karnabahar, lahana, yumurta, üzüm çekirdeği, ceviz, fındık, fıstık ekleyebilirsiniz.

C ve E vitamini

En yüksek antioksidan özelliğe sahip olan C ve E vitamini, kolejen üretimini artırıp cildin yenilenmesi ve kırışıklıkların azalması açısından önemlidir. Aynı zamanda cilt lekeleri için C vitamini oldukça önemli. Bu nedenle diyetinize turunçgiller, kivi, kırmızı biber, karnabahar, ıspanak, brokoli, avokado, somon, ceviz, ay çekirdeği, ton balığı, yumurta, maydanoz gibi besinler eklemeniz önemlidir.

Resveratrol

Resveratrol, cildin yaşlanma sürecini yavaşlatarak, cildin ihtiyacı olan oksijeni sağlar. Yaban mersini, üzüm, kızılcık en güçlü resveratrol kaynakları olup kırmızı üzüm ve ananasta da bulunur.

Bunların dışında en güçlü antioksidanlardan biri olan goji berry, likopen kaynağı domates, polifenol içeren yeşil çay, erik, soya, çilek, antioksidan deposu zencefil ve akai, cilt sağlığı için diyetinize eklemeniz gereken besinler. 

İlginizi Çekebilir: Proteoglikan: Cilt Bakımında Proteoglikan Ampüllerin Önemi

Sağlıklı, mutlu günler…