Çörek Otu Nedir? Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?

133
çörek otu

Çörek otu, düğünçiçeğigillerden Güney ve Batı Asya’ya özgü çiçekli bir bitkidir. Çiçekleri hassas, soluk mavi ve beyaz renklidir. Bilimsel adı nigella sativa olan çörek otu baharat olarak kullanılır. Türk mutfağında da çok sık kullanılmaktadır. Siyah kimyon olarak da bilinen çörek otu, bol miktarda timokinon içermektedir. Timokinonun antioksidan olmasının yanında pek çok özelliği bulunmaktadır. Hakkında en çok bilimsel araştırma yapılan bitkilerden biri olan çörek otunun faydaları neler? İşte  detaylar…

Çörek Otunun Faydaları

çörek otunun faydaları

 1. Karaciğer vücudumuzdaki en önemli organlardan biridir. Hemen hemen tüm toksinler karaciğerde işlenir. Aktif bileşenleri ile karaciğerde toksik madde oluşumunu engeller.
 2. Yapılan bilimsel çalışmalar Alzheimer, Parkinson gibi hastalıklara karşı koruyucu etkisi olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda hafızayı güçlendirip, odaklanmayı sağlar.
 3. Çörek otunun içerdiği timokinonun antioksidan özelliği ile meme, prostat, akciğer, böbrek, karaciğer ve cilt kanserine karşı etkili olduğu gözlemlenmiştir.
 4. İnsülin direncini önlediği için kilo vermede yardımcı olabilir.
 5. İçerisinde bulunan sağlıklı doymamış yağ asitleri bağışıklık sistemini güçlendirir.
 6. Kötü kolesterol ve kan yağları seviyesini azaltır.
 7. Yapılan araştırmalar çörek otunun astım hastalığına karşı olumlu etkileri olduğunu göstermiştir ve akciğer sağlığı açısından faydalıdır.
 8. Yüksek tansiyonu önler.
 9. Kötü kolesterol ve yüksek tansiyonu önleyici etkisi ile kalbi korur.
 10. Anne sütünü arttırıcı özelliği vardır.
 11. Mevsim geçişlerinde, alerjik durumlarda etkilidir.
 12. Romatizmal hastalıklara iyi gelir.
 13. Saç ve cilt sağlığı açısından çok önemlidir. Cildi nemlendirir ve yenileme özelliği vardır. Yaraları iyileştirme özelliği bulunan çörek otu, sedef gibi deri hastalıklarının iyileşmesinde yardımcıdır. Akne ve sivilce oluşumunu önler. Çörekotu yağı düzenli kullanıldığı zaman saç dökülmesini ve aynı zamanda saçların erken beyazlamasını önler.
 14. Adet düzenleyici etkisi vardır.
 15. İdrar söktürücüdür.
 16. Hazmı kolaylaştırır.
 17. Mide ağrısı ve kramplarını hafifletebilir.
 18. Mikrop ve virüslere karşı koruyucudur. Grip tedavisinde kullanılabilir.

Hamileyseniz, herhangi bir sağlık sorunuz varsa ve ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza danışarak tüketmeniz tavsiye edilir.