Danua Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

71
danua köpek

Bugünkü konuğumuz köpekler aleminin en büyük ırkı olan Danua yada diğer isimleri ile Great Dane, Alman Mastiff, Alman köpeği. Bu iri cüsseli dostumuz, domuz avında kullanılmak üzere Almanya’da geliştirilmiş bir köpek cinsidir. Daha yakından tanımak isterseniz işte Danua köpek cinsi özellikleri ve bakımı hakkında bilinmesi gerekenler…

Danua Köpek Cinsi Özellikleri

En büyük köpek ırkları listesinde ilk sırada yer alan Danua ( great dane), uzun boyu ile dikkat çeker. Yüksekliği erkeklerde 76-86 cm, dişilerde ise 71-81 cm arasında değişmektedir. Kiloları ise erkelerde 54-72 kg, dişilerde 45-59 kg arasındadır. 2012 yılında Guinness rekorlar kitabına giren “Zeus” isimli Danua’nın omuz hizasından yüksekliği 112 cm, arka ayaklarının üzerinde durduğu zaman ise 224 cm olarak ölçülmüştü.

danua özellikleri

 

Great dane, kaslı ve şekilli bir vücut yapısına sahiptir. Çene, burun ve ağız yapısı uzundur. Önden bakıldığında kafa yapısı dar ve yanakları sarkıktır. Burunları siyah ve büyük deliklidir. Çıkıntılı bir alın yapısı vardır. Kulakları büyük ve yanaklarına doğru sarkıktır. Gözleri badem şeklinde ve koyu renktir. Kuyruğu orta uzunlukta ve kalınlıktadır. Göğüs yapısı geniş ve oldukça derindir.

Great dane tüyleri kısa ve sıktır. Tek tabaka olan tüyleri oldukça parlak, pürüzsüz ve kalındır. Tüy rengi olarak siyah, gri, açık kahve rengi, siyah beyaz desenli, kahverengi ve çizgili olabilir.

Danua Köpek Cinsi Karakteri

Great dane oldukça asil, sevgi dolu ve insan canlısı bir köpek cinsidir. İri cüssesi ile ilk bakışta insanları korkutsa da oldukça kibar ve nazik bir köpektir. Bu nedenle “nazik dev” olarak da tanımlanır. Ailesine inanılmaz derecede bağlı, cesur ve koruyucu köpeklerdir. Ailesine karşı bir tehdit hissederse işte o zaman pek nazik değillerdir. Erken yaşta sosyalleştirilerek saldırganlığı önlenmelidir.

Great dane, arkadaş canlısı, kontrollü, sakin, çok fazla havlamayan ve sabırlı bir köpek cinsidir. Çocuklara karşı bir Golden retriever kadar toleranslıdır. Fakat diğer köpeklere ve evcil hayvanlara karşı saldırgan olabilir. Ancak yavruluk dönenimde bu hayvanlar ile birlikte büyürse, çocuklara gösterdiği toleransı onlara da gösterecektir.

Danua, geç erişkinliğe ulaşan bir köpek cinsidir ve tam olarak üç yaşından sonra tam bir erişkin olarak sayılır. Bu ırkın eğitimi zor olsa da, kararlı ve tutarlı bir eğitime olumlu cevap veren bir ırktır.

Danua Köpek Cinsi Bakımı

danua bakımı

Great dane tüy dökümü düşük seviyede olan bir köpek cinsidir. Tüylerinin parlak ve bakımlı görünmesi için haftada bir kez taramanız yeterlidir. Kendini kirletmediği sürece banyo ihtiyacı fazla yoktur.

Tırnakları doğal yolla aşınmadıysa düzenli olarak kesilmeli ve diğer köpek cinslerinde olduğu gibi aşı, diş ve kulak bakımı düzenli olarak yapılmalıdır.

Danua, çok enerjik ve aktif bir köpek olmadığı için egzersiz ihtiyacı düşüktür. Kilo almaması için günlük bir saatlik yürüyüşler yeterli olacaktır. Ancak 2 yaşına kadar eklem sorunlarına karşı uzun yürüyüşlerden kaçınmalı, sık ve kısa mesafeli yürüyüşler tercih edilmelidir. Aynı zamanda mide kıvrılması riskine karşı yemekten hemen önce yada sonra kesinlikle egzersiz yaptırılmamalıdır. Isıya karşı duyarlı oldukları için çok soğuk havalarda köpek kıyafeti ile dolaştırılmalı, çok sıcak havalarda ise sabah erken yada akşam saatlerinde dolaştırılmalıdır.

Beslenmesinde yaşına uygun kaliteli ve iri taneli kuru köpek maması tercih edilmeli ve kesinlikle yemek artıkları verilmemelidir. Danua köpek cinsinde mama seçimi kadar, mide genişlemesi ve mide dönmesine olan yatkınlıklarından dolayı beslenme şeklide çok önemlidir. Bunları önlemek için;

Hızlı yemesi önlenmelidir ve günlük mama miktarı iki, üç öğünde verilmelidir. Mamasını yüksek bir yerde yemesi sağlanmalıdır. Bunun için ayaklı mama kabı kullanılabilir. Yemeğini yedikten hemen sonra fazla su içmesi önlenmeli ve egzersiz yada oyun oynamaktan kaçınılmalıdır.

Great bane, sağlıklı bir köpek cinsi olsa da yaşam süreleri pek çok köpek cinsine göre kısadır. Ortalama yaşam süreleri 7-10 yıl arasında değişmektedir. Ve diğer köpek cinslerinde olduğu gibi genetik olarak yatkın oldukları bazı hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Kalça ve dirsek çıkığı
  • Mide genişlemesi ve mide dönmesi
  • Wobbler sendromu
  • Hipotiroid
  • Osteokondrit
  • Osteosarcom ( Kötü huylu kemik tümörü)
  • Kardiyomiyopati
  • Salya problemi gibi rahatsızlıklardır.

Düzenli veteriner kontrolü ile bu iri cüsseli dostlarımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Saint Bernard Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı