Dereotunun Faydaları Nelerdir?

17
dereotunun faydaları

Dereotu, Asya ve Avrupa mutfağında salata ve yemeklere lezzet katmak için kullanılan bir bitkidir. A vitamini ve C vitamini açısından zengin olan dereotu, geleneksel olarak sindirim sorunları ve ağız kokusunu gidermek için kullanılmıştır. Aynı zamanda folat, manganez ve demir içeren dereotunun faydaları nelerdir? İşte detaylar.

Dereotunun Faydaları

  • Dereotu bitkisi antioksidan bakımında zengin bitki bileşikleri içerir. Antioksidan bakımından zengin besinleri tüketmek kronik iltihaplanmayı azaltmaya, kalp hastalığı, bazı kanser türleri, Alzheimer ve romatoid artrit gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir (1).
  • Dereotu içerdiği antioksidanlar ile kan şekeri seviyesini düşürmeye ve kolon, akciğer ve meme kanseri gibi kanser türlerini önlemeye yardımcı olabilir.
  • Dereotu sindirim sistemi problemlerine iyi gelir ve gaz giderici olarak kabul edilir. Bağırsak gazını rahatlatmaya ve sakinleştirmeye yardımcı olabilir.
  • Anne sütünü  artırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda dereotu koliği rahatlatmaya yardımcı olabilir.

  • Uyku problemi yaşayan kişiler için rahat bir uyku sağlamaya yardımcı olabilir.
  • Dereotu kemik sağlığı için önemli olan manganez, fosfor ve az miktarda kalsiyum içerir. Bu nedenle dereotu kemik sağlığını korumaya ve kemik kaybını önlemeye yardımcı olabilir.
  • Kötü ağız kokusundan kurtulmaya yardımcı olur. Aynı zamanda nefes açıcı özelliği bulunmaktadır.
  • Mide bulantısı ve baş ağrısını gidermeye yardımcı olabilir.
  • Dereotu regl düzensizliklerini ve adet kramplarını önlemede oldukça faydalıdır.
  • Dereotu antidepresan özelliği ile ruh sağlığını dengeleyerek depresyona iyi gelir.

DERE OTUNUN YAN ETKİLERİ

Dereotu tüketmek genellikle güvenlidir. Fakat dereotu hapı veya özü kullanıyorsanız:

Hamileyseniz dereotunu ilaç olarak kullanmak GÜVENLİ DEĞİLDİR ve düşüklere neden olabilir.

Emzirme döneminde dereotunun güvenli olup olmadığına dair yeterli ve güvenilir bir bilgi yoktur. Bu durumda yiyecek miktarlarına bağlı kalmak en iyisidir.

Havuç ailesindeki bitkilere karşı alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Kereviz, kişniş, rezene ve kimyon gibi.

Dereotunu ilaç olarak almak tiroid hormon seviyesini düşürebilir. Düşük tiroid hormon seviyesine sahip kişilerde semptomları kötüleştirebilir.

Dereotu özü kan şekeri seviyesini düşürebilir. Bu nedenle planlanmış bir operasyondan en az 2 hafta önce dereotu özü kullanımını bırakmak gerekir.

Herhangi bir sağlık probleminiz, kullanmakta olduğunuz ilaç varsa, hamile veya emzirme döneminde iseniz tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Referanslar: https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-463/dill#:~:text=Taking%20dill%20as%20a%20medicine,extract%20might%20lower%20blood%20sugar.

https://www.healthline.com/nutrition/dill#benefits