Dermapen Nedir? Dermapen Ne İşe Yarar?

43
dermapen nedir

Kırışıklıklar, cilt lekeleri, sivilce ve geniş gözenekler pek çok kişinin yaşamış olduğu cilt problemlerinden sadece birkaç tanesidir. Bu problemlerden kurtulmanın veya aza indirmenin çözümü ise düzenli cilt bakımı yaptırmaktır. Dermapen de son yıllarda hydrafacial kadar popüler olan bir cilt bakım yöntemidir. Peki dermapen nedir, ne işe yarar? İşte ayrıntılar…

Dermapen Nedir?

Dermapen, kolajen üretimi yoluyla cilt sorunlarını tedavi etmek için kullanılan bir mikro iğneleme yöntemidir. Geleneksel Çin akupunktur tedavisi gibi, iyileşmeyi desteklemek için cildin üst katmanını delerek çalışır. Epidermise zarar vermeden, tahriş etmeden uygulanan bir yöntemdir. Geçmişte Çin prenseslerine uygulanan mikroiğne tedavisinin günümüze uyarlanmış hali de diyebiliriz.

Dermapen, cildi delmek için üzerinde 12 iğneden oluşan kalem şeklinde bir cihazdır. Kalem cilt üzerinde dikey bir şekilde tutulur ve doğru pozisyona geldiği zaman hızla dönerek gözenekleri açar ve cildin üst katmanını deler. Cildimizde herhangi bir yara yada kesik olduğu zaman cilt, kolajen ve elastin üretimini artırarak cildi onarmaya çalışır. Dermapenin çalışma mantığı da budur. Dermaroller’dan farkı ise işlemin daha az ağrılı ve iyileşme sürecinin daha hızlı olmasıdır.

Dermapen Ne İşe Yarar?

dermapen ne işe yarar

Dermapen daha çok ince çizgiler ve kırışıklıkları azaltmak için kullanılsa da yara izleri, çatlaklar gibi pek çok cilt sorununda da kullanılmaktadır. Dermapen;

  • Sivilce izlerinin giderilmesi
  • Çatlak tedavisi
  • Cilt lekelerinin tedavisi
  • Cildi sıkılaştırmak
  • Kırışıklıkların azaltılması
  • Genişlemiş gözenekleri aza indirmek
  • Saç dökülme sorunlarını tedavi etmek
  • Cilt yenilenmesi gibi durumlarda kullanılır.

Dermapen, genel sağlık durumunun iyi olması koşuluyla pek çok kişi için uygundur. Fakat hamile kadınların dermapen yaptırmaması önerilir. Bununla birlikte sivilce ilacı kullanan kişilerin mutlaka doktora danışması gerekir.

Dermapenin ciddi bir yan etkisi yoktur fakat, ciltte hafif morarmalar oluşabilir. Dermapen uygulamasından sonra görülen kızarıklık, ufak kanama alanları veya yanma hissi 6 saatten sonra azalır ve 3 günden sonra tamamen kaybolur.

Dermapen uygulamasından sonra, bir hafta direk güneş ışığından, solaryumdan kaçınmak ve güneş koruyucu sürmek tavsiye edilir. Aynı zamanda 2-3 gün hamam yada sauna gibi uygulamalardan da kaçınmak gerekmektedir.

Tedaviden önceki bir hafta boyunca sebze ve meyve tüketmek, bol su içmek, cildinizi tedaviye hazırlamak açısından faydalı olacaktır. Bununla birlikte tedaviden 2-3 gün öncesinde peeling uygulaması yapmamanız gerekmektedir.