Deve Dikeni Nedir, Faydaları Nelerdir?

324
deve dikeni

Deve dikeni bitkisi, papatyagiller familyasından olan ve sağlık açısından pek çok faydası olan bir bitkidir. Hiçbir bakım gerektirmeden yol kenarlarında, taşlı ve çorak arazili bölgelerde yetişir. Yüksekliği 30-200 cm arasında değişen bu bitkinin çiçekleri genellikle mor renkli açar. Bilimsel adı silybum marianum olan bitki günümüzde her yerde yetişmektedir. Antioksidan özelliği bulunan deve dikeninde bol miktarda silymarin bulunur. Silymarin serbest radikaller ve oksidatif strese karşı koruyucu özelliği vardır. Antioksidan etkisi ile deve dikeni faydaları neler? İşte detaylar…

Deve Dikeni Faydaları

deve dikeni

1.Karaciğer Sağlığını Destekler

Serbest radikaller ve oksidatif strese karşı koruyucu özelliği olan silymarin karaciğerin desteklenmesine ve toksik maddelerden temizlenmesine yardımcı olabilir. Alkol kullanımı, hava kirliliği, kullanılan ilaçlar gibi durumların karaciğerde meydana getireceği hasarları gidermeye çalışır.

2.Kilo Vermeye Yardımcıdır

Deve dikeni vücudumuzda detoks yaparak vücudumuzun toksinlerden arınmasını sağlar. Bu durum kişilerin kilo vermesini sağlayabilir.

3.Kansere Karşı Koruyucudur

Deve dikeni tohumlarının içerdiği silymarinin antioksidan özelliği vardır. Silymarin moleküllerinde %50 ila %70 silybin bulunur. Silybin denen bu madde hücre yenilenmesine yardımcı olur ve kanser oluşumuna yönelik riski azaltmada yardımcıdır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

4.Yüksek Kolesterolü Düzenlemeye Yardımcıdır

Deve dikeninde doymamış yağ asitleri bulunur. Bu asitler damar sertliğinin oluşumunun önüne geçebilir ve kolesterol seviyelerini dengeleyebilir. Aynı zamanda silymarin kanı temizleyerek oksidatif stres hasarını azaltabilir. Önemli olan husus, yapılan çalışmalar sadece yüksek kolesterol riski olan diyabet hastalarında yapılmıştır. Diyabeti olmayan kişilerde de aynı etkiye sahip olup olmadığı belirsizdir.

5.Diyabeti Kontrol Eder

Yapılan bir araştırmada, diyabeti olan hastalara silymarin verildiği zaman kan şekeri ve insülin seviyelerinde iyileşme gözlenmiştir. Fakat bu konu ile ilgili yapılan araştırmalar yetersizdir.

6.Cilt Sağlığı Açısından Önemlidir

İçerdiği silymarin sivilce, akne, sedef hastalığı ve kızarıklıklara iyi gelmektedir. Antioksidan özelliği sayesinde yaşlanmayı yavaşlatabilir.

7.Glutatyon Seviyesini Artırır

Glutatyon güçlü bir antioksidan olup karaciğerde bol miktarda bulunur. Silymarin karaciğer sağlığını desteklediği için glutatyon seviyesinde artışa sebep olabilir.

Aynı zamanda safra taşlarını önlemeye yardımcı olur ve adet problemlerinde faydalıdır.

Eğer hamileyseniz, herhangi bir sağlık probleminiz varsa ve ilaç kullanıyorsanız deve dikeni tohumu kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.