Devon Rex Kedi Cinsi Özellikleri ve Bakımı

22
devon rex

Devon rex, değişik görüntüsü ile dünyada oldukça popüler bir kedi cinsidir. Kocaman gözleri, kulakları ve belirgin elmacık kemikleri ile kediler aleminin E.T si olarak bilinirler. 1950’li yıllarda ortaya çıkan ve ismini İngiltere’nin Devon şehrinden alan bu sevimli dostumuzun Sfenks kedilerinin gelişiminde kullanıldığı bilinmektedir.

Devon Rex Özellikleri

Orta boy kedi ırkları arasında yer alan Devon rexler kaslı bir vücut yapısına sahiptir. Ağırlıkları dişi ve erkeklerde 3-5 kg arasında değişmektedir. Tüyleri kısa, yoğun ve kıvırcıktır. Bununla birlikte neredeyse tüysüz olan Devon rexler de bulunmaktadır. Tüyleri her renk ve desende görülebilir.

En belirgin fiziksel özellikleri ise üçgen şeklindeki kafa yapısı, büyük üçgen şeklindeki kulakları, kocaman oval gözleridir. Göz rengi tüy rengine göre değişiklik gösterse de genellikle mavi veya sarı tonlarındadır. Elmacık kemikleri oldukça belirgindir. Kuyrukları vücutlarına oranla uzundur. göğüs kısmı geniş olan Devon rexlerin arka bacakları ön bacaklarına oranla daha uzundur.

Karakteri

devon rex

Devon rex, enerji dolu bir kedi cinsidir ve zıplamayı, tırmanmayı çok sever. Çocuklarla oyun oynamaya bayılır ve çok iyi bir arkadaştır. Sadece çocuklarla değil, tüm insanlarla ve diğer kedi ve köpeklerle de iyi geçinen Devon rexler mükemmel bir aile dostudur.

Sahibi ile çok güçlü bağ kurar ve insanların onunla ilgilenmesinden çok mutlu olur. Karmaşık oyunları öğrenebilecek kadar zekidir. Eğlenceli ve aynı zamanda yaramaz olan Devon rexler sahiplerinin omuzunda olmaktan büyük keyif alır. Oyun yetenekleri çok gelişmiştir ve oyuncağa pek ihtiyaçları yoktur. Bulduğu ufak bir eşya ile oynamak bile ona yetecektir.

Devon Rex Bakımı

Tüyleri kısa olduğu için haftada bir kez taranması yeterlidir. Fakat vücutları yağlandığı için banyoya ihtiyaç duyarlar. Kulakları büyük olduğu için enfeksiyonlara açıktır. Bu nedenle düzenli olarak kontrol edilmeli ve kulak kiri varsa temizlenmelidir. Diğer kedi cinslerinde olduğu gibi tırnakları iki haftada bir kesilmelidir.

Tüyleri az olduğu için kış aylarında çok üşürler ve giydirilmeleri gerekir. Aynı şekilde yaz aylarında da derileri hassas olduğu için güneşin yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmaması gerekir.

Devon rex ortalama yaşam süresi 9-15 yıldır. Fakat bu süre 12-16 yıla kadar çıkabilir. Genel olarak sağlıklı bir kedi cinsidir. Fakat dermatolojik sorunlara karşı yatkınlıkları vardır. Bunun dışında kalıtsal olarak hipertrofik kardiyomiyopati ve myastenia hastalığına yatkınlıkları vardır. Düzenli veteriner kontrolü ile bu değişik görünümlü dostlarımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.