Doberman Pinscher Özellikleri ve Bakımı

207
doberman pinscher özellikleri

Alman vergi tahsildarı Louis Dobermann tarafından  üretilen Doberman Pinscher, muhteşem özellikleri ile en popüler köpek cinsleri arasında yer alır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok tercih edilen köpekler arasındadır. Doberman Pinscher yada kısaca Doberman, 1880’li yıllarda Louis Dobermann’ın kendini korumak için ürettiği bir ırktır. Louis Dobermann, sürekli para ve değerli evrak taşıdığı için, heybetli, güçlü ve zeki bir koruyucuya ihtiyacı vardı. Pek çok melezleme sonrasında ürettiği Doberman’ın ortaya çıkmasında Alman çoban köpeği, Alman Pinscher’ı, Rottweiller, Weimaraner, Manchester Terrier, Greyhound, Beaucheron, Sheep Dog ve Butcher’s Dog ırklarının rol oynadığı düşünülmektedir. Eğer Doberman pinscher’ı daha yakından tanımak istiyorsanız işte Domerman Pinscher Özellikleri ve bakımı

Doberman Pinscher Özellikleri

doberman pinscher özellikleri

Doberman ırkı, oldukça zeki, korkusuz, kendine güvenen, enerjik ve güçlü bir ırktır. Her ne kadar Doberman ırkının vahşi ve agresif olduğu yönünde bir kanı olsa da kesinlikle vahşi bir köpek değildir. Aksine ailesine karşı oldukça sadık, sevgi dolu ve koruyucudur. Sahibiyle oyun oynamak ve sürekli onunla vakit geçirmek isteyen  bir kişiliği vardır. Yalnız kalmayı sevmez. Egzersiz ihtiyacı karşılandığı taktirde apartmanda yaşayabilir. Doberman, soğuğa karşı duyarlı bir ırk olduğu için evin içerisinde daha mutludur.

Liderlik özelliği olan, hükmetmeyi seven bir ırktır. Onu iyi eğitebilecek bir sahibe ihtiyaç duyar. İstediklerini yapma konusunda oldukça kararlı olan bu ırk, ilk kez köpek sahibi olamak isteyen  kişiler ve aileler için tavsiye edilmez. 

Doberman, koruyucu bir köpek olmasından dolayı yabancılar, kediler ve diğer köpeklere karşı saldırgan tavırlar sergileyebilir. Bu sebeple yavruyken çok iyi bir şekilde  sosyalleştirilmesi gerekir. Oldukça zeki olması eğitimi kolaylaştıracaktır. Düzenli ve kararlı bir eğitim, Doberman’ı çok iyi bir aile köpeği yapacaktır.

Bunların dışında oldukça zeki ve verilen görevi mükemmel bir şekilde yerine getiren Doberman, arama ve kurtarma, polis köpeği, koruma gibi alanlarda da kullanılmaktadır.

Fiziksel Özellikleri

Doberman, orta büyüklükte ve kaslı bir vücut yapısına sahiptir. Oldukça güçlü bir köpektir. Yüzünde, göğsünde ve ayakları üzerinde bulunan pas rengi lekeleri ile oldukça asil görünüşlüdür. Zarif ve kaslı  bir boyun yapısına sahiptir. Tüyleri kısa, sert ve parlaktır. Tek tabakalı olan tüyleri siyah, gri, kahverengi ve kızıl olabilir. Fakat temel rengi siyah ve pas rengidir. Badem şeklindeki gözleri koyu renklidir. Kulakları aşağı doğru sarkıktır. Kulaklarının dik durması için yapılan operasyonlar, pek çok ülke gibi ülkemizde de yasa dışı bulunmaktadır. 

Dişi Dobermanların boyu, 61-66 cm, vücut ağırlığı 27-29 kilo , erkeklerin boyu 66-71 cm ve vücut ağırlığı 32-40 kilo arasında değişir. Ortalama yaşam süreleri 10-12 yıldır.

Doberman Pinscher Bakımı

doberman pinscher özellikleri

Doberman ırkının bakımı kolaydır. Oldukça enerjik bir köpek olduğu için egzersiz ihtiyacının karşılanması önemlidir. Apartman dairesinde bakılıyorsa günlük 45-50 dakikalık yürüyüş ihtiyacının karşılanması gerekir.

Kısa ve tek tabakalı olan tüylerini haftada bir iki kez taramanız yeterlidir. Tıraş ihtiyacı yoktur ve orta derecede tüy döker.

Yavru Doberman beslenmesinde, veterinerinizin önereceği kuru mama, yetişkin dönemlerinde ise kaliteli kuru mama ile beslenmesine özen gösterilmesi gerekir. Diğer tüm köpek ırklarında olduğu gibi tırnakların kesilmesi, diş ve kulak temizliği, aşıları düzenli olarak yapılmalıdır.

Genel olarak sağlıklı bir ırktır. Ancak tüm köpek ırklarında olduğu gibi genetik olarak bazı sağlık problemlerine yatkınlık gösterir. Bunlar;

  • Kalça çıkığı
  • Mide genişlemesi ve mide dönmesi
  • Von Willebrand hastalığı
  • Wobbler sendromu
  • Progresif retinal atrofi
  • Kardiyomiyopati
  • Hipotiroidizm gibi sağlık problemleridir.

İlginizi Çekebilir: Chow Chow Köpek cinsi Özellikleri ve Bakımı