Doğal Makyaj Nasıl Yapılır? Doğal Makyaj Teknikleri

85
doğal makyaj nasıl yapılır

Doğal makyaj, gündelik kullanım için ve özellikle yaz aylarında biz kadınların en çok tercih ettiği bir makyaj tekniğidir. No makeup look yada no makeup makeup olarak da adlandırılan doğal makyaj, her zaman bakımlı görünmenin en güzel yoludur. Doğal ve sade görünmenin yanında, cilt kusurlarını kapatarak daha güzel ve bakımlı görünmemizi sağlar. Ve bunun içinde makyaj konusunda profesyonel olmanıza gerek yok. Önemli olan sadece doğru ürünü uygulamaktır. İşte doğal makyaj nasıl yapılır? Doğal makyaj teknikleri…

Doğal Makyaj Nasıl Yapılır?

Öncelikle her makyajın temeli olan cildi temizleme ve nemlendirme işlemi ile işe başlamak gerekir. Cilt tipinize uygun bir temizleme ürünü ile cildinizi temizledikten sonra peeling uygulayarak cildi ölü hücrelerden arındırıp pürüzsüz bir zemin hazırlayabilirsiniz. Daha sonrasında nemlendiricinizi uygulayarak cildinizi makyaja hazırlamış olursunuz. Eğer BB yada CC krem uygulayacaksınız cildinizin nem durumuna göre nemlendirici kullanmaya bilirsiniz. Her ne kadar BB kremler renkli nemlendiriciler olsa da benim gibi kuru bir cilt tipine sahipseniz bu kremleri uygulamadan önce cildinizi nemlendirmeyi tavsiye ederim.

Ten Makyajı

Doğal makyajda önemli olan yüzünüzdeki kızarıklık, sivilce ve diğer kusurları en doğal şekilde kapatarak cilt tonunu eşitlemektir. Bunun için corrector paletlerinden yardım alabilirsiniz. Yeşil renkle kızarıklıkları, mor renkle yüzünüzdeki sarı renkleri yada sarı rengi ile morlukları kapatabilirsiniz.

Kusurları kapattıktan sonra cilt tonunuza uygun ince ve mat yapıda bir fondöten, BB krem yada CC krem uygulamanız gerekir. Bu işlemi yaparken ıslak bir sünger yardımı ile tampon hareketlerle uygulamak, kullandığınız ürünün cildinizde daha doğal durmasını sağlayacaktır. Doğal ten makyajında en önemli nokta, yüzünüz ile boyun bölgesi arasında renk farkı olmamalıdır.

Eğer gözenek probleminiz varsa fondöten uygulamadan önce gözenek sıkılaştırıcı makyaj bazı uygulayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Gözenek Sıkılaştırıcı Maske Tarifleri

Göz Makyajı

Göz makyajı yaparken kahverengi, şeftali gibi doğal ve mat tonları tercih etmek gerekir. Yada benim yaptığım gibi far yerine göz kapağınızın üstüne ve katlanma bölgesine bronzer uygulayabilirsiniz. Makyajın doğal olması için eyeliner uygulamaktan kaçının. Bunun yerine üst kirpik diplerine kahverengi ince bir kalem çekerek far fırçası ile dağıtabilirsiniz. Daha sonra maskarayı tek kat uygulayarak göz makyajınızı bitirebilirsiniz.

Göz makyajından sonra eğer ihtiyacınız varsa kaşlarınız arasındaki boşlukları, kaşlarınız ile aynı renkte bir kaş kalemi ile doldurmayı unutmayın.

Allık Uygulaması

Allık, yüzümüze canlılık kattığı için atlanmaması gereken bir adımdır. Doğal görünümü korumak için fazla pigmentli olmayan, mat ve şeftali tonlarında bir allık seçebilirsiniz. Doğal bir makyaj yaparken benim tercihim genellikle krem allıklardan yana. Hem daha kalıcı hemde daha doğal bir görünüm veriyor.

Dilerseniz allık uygulamadan önce çok ince ve iyice dağıtılmış bir şekilde kontür, yüzünüze ıslak görünüm veren likit aydınlatıcılar da uygulayabilirsiniz. Bu adım tamamen sizin tercihinize bağlı.

Dudaklar

Bu son adımda ten rengi, şeftali yada açık pembe gibi dudaklarınızın doğal rengini bozmayacak şekilde ruj sürebilirsiniz. Dilerseniz bir dudak nemlendiricisi yada dudak parlatıcısı ile makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Makyaj Fırçaları ve Kullanım Alanları

Sağlıklı, mutlu günler…