Domatesin Faydaları Nelerdir? Domates Neye İyi Gelir?

40
domatesin faydaları

Domates, hem meyve, hemde sebze olarak  kategorize edilen ve mutfağın vazgeçilmez besinlerinden biridir. Kanser ve kalp hastalığı riskini azaltmak dahil olmak üzere pek çok faydası olan antioksidan likopenin başlıca kaynağıdır. Yüksek miktarda  C vitamini, K vitamini, folat ( B9 vitamini) ve potasyum içerir. Peki bu besin içeriği ile domatesin faydaları nelerdir, domates neye iyi gelir? İşte cevaplar…

Domatesin Faydaları Nelerdir?

domates neye iyi gelir

  • Karotenoid ailesinden güçlü bir antioksidan olan likopen akciğer, mide ve prostat kanserini  önlemeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda kadınlarda yapılan bir araştırma, domateste bulunan karotenoidlerin meme kanserine karşı koruma sağlayabileceği göstermektedir.
  • Yapılan çalışmalar, likopenin kötü kolesterolü (LDL) düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.(1)
  • Domates, kan basıncı seviyesini düşürmeye yardımcı olan potasyum bakımından zengindir. Aynı zamanda potasyum, kalp ritmini dengelemede önemli rol oynar.
  • Domatesin kötü kolesterol seviyesini ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilme özelliği, kalp hastalığı riskini azaltmaya da yardımcı olabilir.
  • Güçlü bir antioksidan olan likopen, hücrelere zarar verebilecek serbest radikallerle savaşarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilir.
  • Domates, göz sağlığı açısından önemli olan lutein ve zeaksantin içerir. Bu maddeler gözleri bilgisayar, telefon gibi cihazların yaydığı mavi ışıktan koruyarak gözlerinizin yorgun hissetmesini önlemeye yardımcı olabilir. Yaşa bağlı maküler dejenerasyon ve diğer göz hastalıklarına karşı korumaya yardımcı olabilir.

 

  • Bazı araştırmalar domatesin özellikle astımı olan kişilere faydalı olabileceğini ve amfizemi önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bunun nedeni likopen, lutein ve zeaktin bileşenlerinin amfizeme neden olan sigara dumanındaki zararlı maddelerle savaşma özelliği olabilir.
  • Araştırmalar domatesin, iltihabı ve kanın pıhtılaşmasını önleyebileceğini göstermektedir. Domatesin diğer faydaları da göz önünde bulundurulduğunda felç geçirme riskini azaltabilir.
  • Aynı zamanda likopen, cildi güneşin zararlı ışınlarından korumaya yardımcı olur.

Gebelikte domatesin faydaları oldukça fazla olsa da mevsiminde, doğal şartlarda yetişmiş olan domatesi tüketmek önemlidir. Tabii ki bu durum sadece domates için değil tüm sebze ve meyveler için geçerlidir. Uzmanlar, asit içeren bir sebze olduğu için gebelik döneminde fazla tüketmemek gerektiği ve tüketim miktarı konusunda dikkatli olunması konusunda uyarmaktadır.

Domates Nasıl Tüketilmelidir?

Genellikle pek çok sebzenin faydalarından yararlanabilmek için çiğ olarak tüketilmesi yada az pişirilmesi önerilir. Brokoli, ıspanak gibi. Fakat uzmanlar domatesin pişirilerek tüketildiği taktirde daha fazla likopen içerdiğini belirtmektedir. Aynı zamanda bu bileşeni yağ ile birlikte tüketmek likopen emilimini dört kata kadar artırabilir.

Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Kaynakça: https://www.healthline.com/nutrition/foods/tomatoes#benefits, https://www.webmd.com/food-recipes/ss/slideshow-tomato-health-benefits